Gust muzyczny związany jest z moralnością? Śmiała teza naukowców z Londynu

i

Autor: Pixabay

Gust muzyczny związany jest z moralnością? Śmiała teza naukowców z Londynu

2023-12-04 13:24

„De gustibus non est disputandum” – mawiali starożytni: o gustach się nie dyskutuje. Na tym stwierdzeniu można by zamknąć ten i inne muzyczne portale, ale przecież wszyscy o gustach dyskutujemy wciąż oraz bez przerwy! Zatem stwierdzenie, że mogą one mieć związek z kompasem moralnym tym mocniej nas zaskoczyło.

Opowiedz mi jakiej muzyki słuchasz, a ja powiem Ci kim jesteś? To nie takie proste. Opublikowane przez naukowe czasopismo PLOS ONE wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z londyńskiego Queen Mary University oraz włoskiej Fundacji ISI z Turynu pokazują, że muzyka jest jednym z ważnych czynników wpływających na naszą moralność. Badacze skorzystali z algorytmów maszynowego uczenia by przeanalizować teksty oraz cechy brzmienia piosenek wybieranych przez ludzi. Okazało się, że istnieje związek między tym czego słuchamy i tym czym się kierujemy.

By dojść do takich wniosków sprawdzono ponad 1400 osób. Wypełnili oni kwestionariusze dotyczące swoich moralnych zapatrywań, a potem podali swoich ulubionych wykonawców. Następnie naukowcy sprawdzili cechy muzyczne i tekstowe 5 ulubionych piosenek każdej z osób. Korzystając z algorytmów maszynowego uczenia się mogli zbudować modele pokazujące związki pobranych danych z deklarowanymi postawami. Co się okazało? Autorzy przekonują, że muzyka to nie tylko rozrywka ale i potencjalny nośnik wartości i postaw.

- Nasze odkrycie może otworzyć drzwi do zastosowania tego w tworzeniu osobistych muzycznych doświadczeń na przykład w muzykoterapii lub kampaniach komunikacyjnych – mówi dr Kyriaki Kalimeri z Fundacji ISI.

Czy możemy się spodziewać, że w związku z tym nagle ktoś zabroni konkretnych gatunków albo pozwoli tylko na granie innych? Oczywiście, że nie. To raczej dane, które sprawdzą się w reklamie, gdzie i tak już teraz manipuluje się nami za pomocą muzyki. To z drugiej strony ważne odkrycie dla twórców, którzy nie będą się za bardzo mogli teraz wykręcić z odpowiedzialności za własny przekaz.

Kiss - największe przeboje legendy rocka