Opowiedz mi jakiej muzyki słuchasz, a ja powiem Ci kim jesteś? To nie takie proste. Opublikowane przez naukowe czasopismo PLOS ONE wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z londyńskiego Queen Mary University oraz włoskiej Fundacji ISI z Turynu pokazują, że muzyka jest jednym z ważnych czynników wpływających na naszą moralność. Badacze skorzystali z algorytmów maszynowego uczenia by przeanalizować teksty oraz cechy brzmienia piosenek wybieranych przez ludzi. Okazało się, że istnieje związek między tym czego słuchamy i tym czym się kierujemy.
By dojść do takich wniosków sprawdzono ponad 1400 osób. Wypełnili oni kwestionariusze dotyczące swoich moralnych zapatrywań, a potem podali swoich ulubionych wykonawców. Następnie naukowcy sprawdzili cechy muzyczne i tekstowe 5 ulubionych piosenek każdej z osób. Korzystając z algorytmów maszynowego uczenia się mogli zbudować modele pokazujące związki pobranych danych z deklarowanymi postawami. Co się okazało? Autorzy przekonują, że muzyka to nie tylko rozrywka ale i potencjalny nośnik wartości i postaw.
- Nasze odkrycie może otworzyć drzwi do zastosowania tego w tworzeniu osobistych muzycznych doświadczeń na przykład w muzykoterapii lub kampaniach komunikacyjnych – mówi dr Kyriaki Kalimeri z Fundacji ISI.
Czy możemy się spodziewać, że w związku z tym nagle ktoś zabroni konkretnych gatunków albo pozwoli tylko na granie innych? Oczywiście, że nie. To raczej dane, które sprawdzą się w reklamie, gdzie i tak już teraz manipuluje się nami za pomocą muzyki. To z drugiej strony ważne odkrycie dla twórców, którzy nie będą się za bardzo mogli teraz wykręcić z odpowiedzialności za własny przekaz.