Dinozaury

i

Autor: pixabay.com Dinozaury

Gdzie mieszkalibyście w czasach dinozaurów? Ta apka wam to pokaże!

2021-08-09 10:10

Zmiany skorupy ziemskiej zachodzą tak wolno, że glob wydaje się dla nas niezmiennym monolitem. Na przestrzeni milionów lat zachodziły tu jednak wielkie zmiany. Interaktywna mapka pozwala je prześledzić i... ulokować swoje obecne miejsce zamieszkania na przykład w czasach dinozaurów. Znajdziecie ją w naszym artykule.

Człowiek na Świecie, z perspektywy ewolucji, pojawił się zaledwie chwile temu. Przez miliony lat na ziemi królowały gatunki zwierząt, o których istnieniu wiemy tylko dzięki wykopaliskom. Wyobraźnię szczególnie rozbudzają dinozaury, które zdominowały erę mezozoiczną podzieloną na trzy okresy - trias, jurę i kredę. Wielkie gady wyginęły, a ich bezpośrednimi potomkami są ptaki i żyjące dziś gatunki mniejszych gadów. W czasach dinozaurów Ziemia wyglądała zupełnie inaczej. Niektóre zamieszkiwane obecnie tereny, znajdowały się wówczas pod wodą. Przykładowo, 105 mln. lat temu niemal cały obszar dzisiejszej Polski stanowił dno wielkiego oceanu. Takie zmiany można prześledzić dzięki interaktywnej aplikacji pozwalającej odtworzyć kształt świata sprzed milionów lat. Co ciekawe, jej twórcy udostępnił możliwość zaznaczenia lokalizacji swojego miejsca zamieszkania. Dzięki temu możemy się przekonać na przykład o tym, gdzie znajdywałaby się nasza miejscowość, w czasach Tyranozaura.

Dawid Tomala szokuje! W trakcie chodu na 50km rozmawiał z kibicami!

Ancient Earth - cofnij się w czasie o 750 mln. lat

Na stronie dinosaurpictures.org zaprezentowano niedawno projekt Ancient Earth. To interaktywny globus, na którym można sprawdzić, jak wyglądała Ziemia przed milionami lat. Najdalej można się cofnąć o 750 mln. lat, czyli na 150 mln. lat przed pierwszymi organizmami wielokomórkowymi.

Na cyfrowy glob nałożona jest mapa współczesnego świata. Dzięki temu można sprawdzić, gdzie leżały granice dzisiejszych państw. Ale to nie wszystko - w pasku wyszukiwania wpisać można nazwę swojej miejscowości. Na globusie pojawia się wówczas szpilka wskazująca lokalizację. Dzięki temu można sprawdzić, czy nasze miasto było kiedyś dnem oceanu. Chcecie sprawdzić sami? Interaktywny glob Ancient Earth znajdziecie tutaj.

Źródło: Gdzie mieszkalibyście w czasach dinozaurów? Ta apka wam to pokaże!