141 wydarzeń w kilkudziesięciu instytucjach. Przed nami Festiwal Kultury Dostępnej

2021-09-21 16:03 Ewa Sas Michał Ciemniewski
Organizatorzy Festiwalu
Autor: Ewa Sas

Audiodeskrypcja, język foniczny, tłumaczenie na język migowy czy słuchawki wyciszające to tylko niektóre z rozwiązań, jakimi będą dysponować instytucje kultury w Warszawie. Nie zabraknie też kompleksowych rozwiązań dla osób ze spektrum autyzmu.

Raport z anteny 21.09, godz.10

Warszawa w centrum wydarzeń

W festiwalu bierze udział aż 14 miejscowości. Jednak najwięcej wydarzeń odbędzie się w Warszawie. 30 września festiwal zostanie zainaugurowany pokazem świetlnym.- Pałac Kultury i Nauki rozbłyśnie w fioletowo-amarantowych kolorach festiwalu, tak żeby wszyscy mogli zobaczyć, że festiwal się już rozpoczął - mówi Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydent Warszawy.

Na liście instytucji, które od 30 września do 10 października udostępnią swoje zbiory czy pokazy dla osób z niepełnosprawnościami, znalazły się teatry, muzea, galerie oraz domy kultury. Przed nami festiwalowe spektakle, pokazy filmowe, wystawy, spacery, spotkania i warsztaty, udostępnione za pomocą napisów dla niesłyszących, tłumaczenia na polski język migowy, audiodeskrypcji, pętli indukcyjnej, materiałów sensorycznych czy pomocy festiwalowych asystentów. W programie nie zabraknie również propozycji odpowiadających na potrzeby uczestników w spektrum autyzmu.

Organizatorzy wydarzenia podkreślają, że może w nim wziąć udział każdy, nie tylko osoby niepełnosprawne. Bo ważnym celem festiwalu jest obecność obu stron, poznawanie się i oswajanie.

Hasło przewodnie: MOŻESZ być blisko

Hasło przewodnie tegorocznej edycji festiwalu brzmi "MOŻESZ być blisko". W ten sposób organizatorzy przekazują, że bez względu na to gdzie mieszkamy i jaki mamy stopień niepełnosprawności, możemy korzystać z dobrodziejstw kultury. Organizatorom zależy, aby do udziału w wydarzeniach zgłosiło się jak najwięcej osób. Bo jak podkreślają, pandemia wycofała wielu z nas z życia w społeczeństwie. - Wiele osób z niepełnosprawnościami po pandemii odmawia sobie uczestnictwa w realu, bo się przyzwyczaiło do wygody. Ale odmawiają sobie czegoś pięknego, bo siedząc przed swoim komputerem nie spotkamy tylu ludzi, nie poczujemy tylu zapachów, nie doświadczymy tylu smaków, nie nasiąkniemy tymi dźwiękami, które są charakterystyczne dla spaceru czy wizyty w muzeum - mówi Robert Więckowski z Fundacji Kultury Bez Barier.

Pełen program festiwalu znajdziecie na stronie www.fkbb.pl

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!