Mecz POLSKA - SZWECJA: EURO 2020. Kiedy jest? Gdzie i o której godzinie?

i

Autor: Andrzej Iwanczuk/REPORTER / EAST NEWS Mecz POLSKA - SZWECJA: EURO 2020. Kiedy jest? Gdzie i o której godzinie?

EURO 2020: Polska już raz grała ze Szwecją "o wszystko" i... przegrała

2021-06-22 10:15

W środę (23.06) Polscy piłkarze muszą wygrać ze Szwecją, aby awansować do 1/8 finału mistrzostw Europy. W 1999 roku biało-czerwoni meczem z ekipą "Trzech Koron" kończyli eliminacje do Euro 2000. Remis dawał im udział w barażach, ale przegrali na wyjeździe 0:2.

W eliminacjach Euro 2000 Polska trafiła do grupy ze Szwecją, Anglią, Bułgarią i Luksemburgiem. Z dwiema ostatnimi z tych drużyn wygrała wszystkie mecze. Z Anglią przegrała na Wembley 1:3, a w Warszawie bezbramkowo zremisowała.

"Wyspiarze" prezentowali się przeciętnie. Ich dwa remisy z Bułgarią oraz tylko punkt wywalczony w spotkaniach ze Szwecją spowodowały, że 9 października 1999 roku nerwowo oglądali mecz Szwecja - Polska.

Podopieczni trenera Janusza Wójcika do Szwecji jechali pełni nadziei, bo gospodarze byli już pewni gry na Euro. Celu jednak nie osiągnęli. Korzystny dla biało-czerwonych rezultat utrzymywał się do 64. minuty. Wówczas na listę strzelców wpisał się Kennet Anderson. W końcówce wynik ustalił Henrik Larsson.

"Dwója z Rasundy" - napisał "Przegląd Sportowy", "Przeminęło z deszczem" - relację zatytułował tygodnik "Piłka Nożna".

Po porażce Wójcik pożegnał się z posadą selekcjonera. Szwedzi natomiast drogę Polakom na Euro zamknęli również cztery lata później. W przedostatniej kolejce pokonali biało-czerwonych w Chorzowie 2:0, a następnie, gdy byli już pewni awansu, niespodziewanie ulegli u siebie Łotwie 0:1 i ta drużyna wystąpiła w barażach.

 

W obecnej edycji mistrzostwo Europy Polska po porażce ze Słowacją 1:2 i remisie z Hiszpanią 1:1 zajmuje w tabeli grupy E ostatnie miejsce z jednym punktem. Szwecja prowadzi z czterema, Słowacja ma trzy, a Hiszpania - dwa. Tylko wygrana ze Szwecją w Sankt Petersburgu pozwoli biało-czerwonym awansować do 1/8 finału.

Sonda
Polska - Szwecja na Euro 2020 - kto wygra?
Euro 2020: Ostatni trening Polaków przed meczem z Hiszpanią.
Źródło: EURO 2020: Polska już raz grała ze Szwecją "o wszystko" i... przegrała