Dziś Międzynarodowy Dzień Psa! Zróbcie swojemu prezent i ochrońcie go przed demencją

i

Autor: Pexels

Dziś Międzynarodowy Dzień Psa! Zróbcie swojemu prezent i ochrońcie go przed demencją

2022-08-26 15:04

Nowe badania naukowe pokazały, że nasze ukochane czworonogi także może dotykać problem demencji. Na szczęście jest sposób by zmniejszyć jej ryzyko u swojego pupila.

Psy w miarę starzenia się, najczęściej po 10 roku życia, stają się bardziej podatne na symptomy znane z dotykającej ludzi choroby Alzheimera. Zagrożone jest nim około 30% psów w wielu 11-12 lat, powyżej 15 lat jest to już 70%. Objawy opisano jednoliterowymi skrótami pochodzącymi od nazw w języku angielskim. Zbiorcza ich nazwa brzmi DISHAAL. Składają się na nią następujące objawy.

Krzysiek Sokołowski w Esce Rock o najnowszym singlu Nocnego Kochanka. Nago na hulajnodze?

Psia demencja - objawy DISHAAL 

  • D – dezorientacja, także w znanym terenie, zbyt długie wpatrywanie się w jedno miejsce
  • I – znaczna zmiana zachowania w interakcjach: od unikania kontaktu lub nadmierną jego potrzebę do agresji do innych zwierząt
  • S – zauważalna i istotna zmiana rytmu i długości snu, aktywność nocna
  • H – zmiana nawyków fizjologicznych, problemy z sygnalizowaniem potrzeb tej natury
  • A – obniżona aktywność, zachowania kompulsywne, zaniedbanie higieny, niechęć do zabawy
  • A – niepokój, stany lękowe, fobie
  • L – problemy z nauką, pamięcią, komendami, także tymi wyuczonymi wcześniej

Według analiz i danych zgromadzonych przez Dog Aging Project ryzyko demencji u psów jest mocno związane z ich wcześniejszym trybem życia. Podobnie jak u ludzi. Zaburzenia tego typu są powodowane przez odkładanie się złogów β-amyloidów w korze mózgowej. Zarówno u ludzi jak i u psów dostrzeżono zależność między ich występowaniem, a aktywnością fizyczną i umysłową w młodości. Badanie opublikowane w Scientific Reports pokazało z kolei, że ryzyko CCD (psia demencja) u nieaktywnych zwierzaków wzrasta ponad sześciokrotnie!

Z okazji Międzynarodowego Dnia Psa zrób zatem swojemu najlepszemu przyjacielowi prezent i zabierz go na długi spacer z dużą ilością zabawy. Wyłącz telefon, nie idź po drodze do sklepu, nie załatwiaj spraw. Skoncentruj się na zwierzaku. Nie dość, że aktywność będzie dla niego zbawienna to sam/a przekonasz się jak skutecznie odpoczniesz. Gdy uda Ci się to zrobić zaplanuj od razu kolejny taki dzień, a potem następne!