Dramat naukowców, chcieliby się napić, ale to wino ma 1700 lat i troszkę im żal

i

Autor: Wikimedia Commons - Pixabay

Dramat naukowców: chcieliby się napić, ale to wino ma 1700 lat i troszkę im żal

2023-01-16 12:07

Niedaleko pięknego niemieckiego miasta Spira w 1867 roku natrafiono na pozostałości miejsca starożytnego pochówku. Osadnictwo w tych stronach ma historię sięgającą czasów przed Imperium Rzymskim. Wśród ciekawych znalezisk natrafiono na nieuszkodzoną butelkę, w której zachowało się wino. Według badaczy pochodzi z czwartego wieku naszej ery. Czy to dobry rocznik?

Najstarsza zachowana butelka wina pochodzi z lat 325-350 naszej ery, a więc lekką ręką am prawie 1700 lat. Rodzi wrażenie, prawda? Zgodnie z obecnym w wielu religiach zwyczajem zmarłego wyposażano na podróż do Zaświatów. Wino za pewne było elementem jego prowiantu. Jak dotąd butelka się została otwarta ponieważ nie bardzo wiadomo się jak zachowa po wejściu w kontakt z powietrzem.

Sex Pistols – 5 ciekawostek o albumie "Never Mind the Bollocks, Here’s the Sex Pistols" | Jak dziś rockuje?

Naukowcy tylko czekają na to by móc pobrać choćby najmniejszą próbę z zamkniętego od wieków w butelce napoju, jednak do tej pory nie udało im się przekonać władz muzeum, które trunek przechowuje. Prawdziwą przyczyną obaw jest naprawdę niewiedza. Na prawdę nikt nie ma pojęcia co się dzieje wewnątrz naczynia, choć tajemniczo wyglądającą substancję można obejrzeć pod mikroskopem.

Co ciekawe: dzięki użyciu korka w postaci zalania woskiem nie ma ryzyka, ze ulegnie to rozkładowi. Według niektórych cienka warstwa wosk oraz oliwy wystarczały by utrzymać się w zdatnym do spożycia stanie. Kiedy zatem otworzą? Ludzie co i raz pytają, ale muzeum stoi twardo na stanowisku, żeby tego nie robić. Kto więc, może w końcu odpowiednia okazja się trafi.