Długi weekend. Beskidzcy goprowcy mają ręce pełne roboty

i

Autor: Facebook

Długi weekend. Beskidzcy goprowcy mają ręce pełne roboty

2021-06-04 10:58

Pracowity był pierwszy dzień tzw. długiego weekendu dla beskidzkich goprowców. Ratownicy interweniowali w czwartek wiele razy pomagając nie tylko przy drobniejszych urazach, ale także ratując życie – wynika z raportu dziennego Grupy Beskidzkiej GOPR.

Goprowcy zostali wezwani w czwartek przed południem na Rysiankę, gdzie pomocy potrzebował 53-letni mężczyzna z podejrzeniem zawału serca.

"Po dotarciu na miejsce podjęliśmy niezbędne czynności ratunkowe. Chwilę później wylądował tam śmigłowiec LPR. W tym czasie stan poszkodowanego znacznie się pogorszył. Po skutecznej defibrylacji, drogą powietrzną został przetransportowany do szpitala w Bielsku-Białej" – podali ratownicy.

Krótko potem ratownicy pomogli pieszemu turyście na Hali Miziowej, który zasłabł podczas wycieczki. Mężczyzna został przetransportowany do Korbielowa i przekazany Zespołowi Ratownictwa Medycznego.

Sporo wezwań dotyczyło rowerzystów. Ratownicy z Klimczoka pomagali jednemu z nich, który na trasie górskiej Rock'n'Rolla doznał rany ciętej kolana. Po zwiezieniu do doliny zabrało go pogotowie.

W rejonie Szczyrku goprowcy interweniowali trzykrotnie. "Na Jaworzynie mężczyzna doznał ogólnych otarć i potłuczeń oraz urazu prawej ręki. Samodzielnie zgłosił się do centrali GOPR w Szczyrku, gdzie została udzielona mu pomoc. Na trasie Hip Hopa Air ratownicy pomogli poszkodowanemu z urazem głowy oraz podejrzeniem urazu kręgosłupa. Zabrała go karetka. Z kolei na trasie Hip Hopa Flow pomocy potrzebowała rowerzystka z urazem stawu kolanowego" – brzmi goprowski raport.

Pod koniec dnia, w pobliżu centrali GOPR w Szczyrku, awaryjnie lądował paralotniarz. Złamał lewe podudzie. Trafił do szpitala.

"To dopiero początek długiego weekendu. Apelujemy o zachowanie ostrożności w górach i dostosowanie planu górskich wycieczek do swoich możliwości. Uważajcie na siebie"

 – zaapelowali ratownicy GOPR.

Pogoda w Beskidach sprzyja turystyce. W piątek rano było słonecznie i ciepło.

GOPR w akcji, bo atakowała szczyt w szortach i biustonoszu. O co chodzi w górskim morsowaniu? Komentarz Adama Federa [WIDEO]