Czujesz ten zapach w lesie? Nie zastanawiaj się i lepiej zawróć

i

Autor: Fot. Pixabay.com

Ciekawostki

Czujesz ten zapach w lesie? Nie zastanawiaj się i lepiej zawróć

2024-02-26 13:18

Nadchodząca wiosna i coraz wyższe temperatury zachęcają Polaków do spacerów po lasach. A to niesie ze sobą pewne ryzyko, bo nadchodzący czas to również coraz większa aktywność dzikiej zwierzyny. Podpowiedzią, która może okazać się na wagę zdrowia jest znany każdemu zapach. Co on oznacza?

Czujesz ten zapach? Uciekaj!

Cieplejsze dni w lutym sprawiły, że ludzie zatęsknili za spacerami na łonie natury. A ta sytuacja z tygodnia na tydzień będzie się nasilać. Za pasem wiosna, a więc i spacery po lesie, wycieczki itp. Trzeba zdać sobie sprawę, że wiosna to także czas wzmożonej aktywności dzikiej zwierzyny. Ta w poszukiwaniu jedzenia przemierza ścieżki i lasy, a co za tym idzie, rośnie ryzyko spotkania. Podziwiając uroki budzącego się po zimie lasu warto być czujnym. Pomóc w tym może zapach, który każdy z nas kojarzy. Co to za zapach i co on oznacza? Może uratować życie, a z pewnością oszczędzić dużego stresu i strachu.

Zapach maggi świadczy o dzikach!

Jeżeli podczas spaceru niespodziewanie poczujemy w lesie zapach maggi, może on zwiastować obecność dzików! Biolog, Konstantin Borner z Leibniz-Institut Für Zoo tłumaczy, że zapach dzików faktycznie przypomina popularną przyprawę. Przyjęło się, że ten zapach pochodzi o lubczyku, a dziki często zajadają się nim, jednak nie do końca jest to prawdziwe stwierdzenie. O ile zwierzęta mogą zjadać te roślinę, to ich zapach przypominający maggi, jest kwestią przypadku.

Co więcej, ten sam zapach może przyciągać dziki. Jeżeli zwierzę poczuje maggie z pewnością podąży w jego kierunku. Biolog Konstantin Borner tłumaczy to zjawisko zainteresowaniem dzików glutaminianem zawartym w maggi.

Spotkałeś dziki w lesie? Jak się zachować?

Co zrobić, gdy staniemy oko w oko z dzikiem?

- Najważniejsze to zachowanie spokoju, nie podnoszenie głosu, oraz brak gwałtownych ruchów. Szczególną ostrożność trzeba zachować w okresie wiosennym, kiedy pojawiają się młode dziki. Warchlaków nie wolno dotykać ani zabierać z lasu. Jeśli matka jest w pobliżu, może stać się bardzo agresywna i zaatakować. Dlatego w przypadku spotkania nawet młodego dzika należy spokojnie się oddalić – tłumaczą Lasy Państwowe.

Sonda
Czy spotkałeś kiedyś dzika?
W Medyce ciągle trwa protest rolników