Polska szczepionka przeciw Covid-19 jeszcze w tym roku! Będzie tradycyjna

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Polska szczepionka przeciw Covid-19 jeszcze w tym roku! "Będzie tradycyjna"

Cessak: Szczepionki przeciw Covid-19 zostaną z nami NA ZAWSZE

2021-11-23 16:02

Bardzo możliwe, że szczepionki przeciw Covid-19 zostaną z nami na zawsze. Częstotliwość ich podawania może być różna, ale z pewnością mniejsza niż rok - to słowa prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Grzegorza Cessaka. Wkrótce na rynku pojawi się także polski preparat.

Będziemy zmuszeni szczepić się przeciw Covid-19 częściej niż co 12 miesięcy! Częstotliwość podawania preparatu może być różna, ale z pewnością mniejsza niż rok. To kwestia odporności utrzymującej się w organizmie po przyjęciu zastrzyku. - Można się spodziewać, że szczepionka w ogóle z nami zostanie - co pół roku czy co osiem miesięcy. Tego się dowiemy z wyników badań - mówi Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

Czytaj także: Polska szczepionka na COVID-19 dostępna jeszcze w tym roku. Padła konkretna data!

Wysoka skuteczność szczepionki przeciw Covid-19

Skuteczność szczepionek nie jest taka, jak zapowiadano po pierwszych badaniach, ale wciąż jest bardzo wysoka. Zgodnie z wynikami amerykańskiej rządowej agencji CDC osoby niezaszczepione są 14-krotnie bardziej narażone na zgon i 6-krotniebardziej narażone na hospitalizację - dodaje Cessak.

Polska szczepionka przeciw Covid-19

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Grzegorz Cessak potwierdził, że polska szczepionka w połowie grudnia może zostać oficjalnie zatwierdzona do użytku. - Europejska Agencja Leków przyjęła już finalny wniosek Novavax, który będzie wytwarzany przez polską firmę Mabion. Ta szczepionka jest planowana, jest zakupiona przez Polskę, zakontraktowana - podkreśla Cessak.

Czytaj także: ZAKAZ używania telefonów komórkowych podczas jazdy samochodem. Nie odpalisz z niego nawet muzyki!

Cessak uważa, że nowa szczepionka może być dobrą propozycją dla osób sceptycznych wobec dostępnych do tej pory, mRna i wektorowych, preparatów na covid-19.

- To jest troszeczkę bardziej tradycyjna szczepionka, ale mimo wszystko innowacyjna. Z tych starszych typów szczepionek, bardzo skuteczna, powyżej 90 proc. skuteczności, która ma w substancji adiuwant, czyli taką substancję przyśpieszającą naszą reakcję immunologiczną - dodaje Cessak.

Do tej pory w pełni zaszczepiło się ponad 20 milionów Polaków.

Czy rozpoznasz znak zodiaku po dacie urodzin?

Pytanie 1 z 12
10 września urodziny obchodzi
Jak nie zwariować w święta w ciąży lub z małym dzieckiem?
Źródło: Cessak: Szczepionki przeciw Covid-19 zostaną z nami NA ZAWSZE