Schody ruchome

i

Autor: pixabay

Z Warszawy

Zakaz wchodzenia po schodach ruchomych w warszawskim metrze? Trwa dyskusja

2024-07-08 14:26

Już wkrótce może pojawić się nowy, ważny zakaz obowiązujący w metrze w Warszawie. Chodzi o popularną praktykę wchodzenia pieszo po jadących schodach ruchomych. Czy zostanie to zabronione?

Zakaz wchodzenia po schodach ruchomych w metrze w Warszawie?

Zwyczajowo przyjęło się, że podczas użytkowania schodów ruchomych należy stać, trzymając się ich prawej strony. Lewa powinna pozostać wolna jako korytarz dla osób, które pomimo jazdy schodami wspinają się (lub schodzą), aby szybciej być u celu. 

Wiele wskazuje na to, że niebawem zasada ta - przynajmniej w warszawskim metrze - odejdzie do lamusa. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", Transportowy Dozór Techniczny zbadał przyczyny awarii ruchomych schodów w metrze i ocenił, że przyczyną mogło być zezwolenie na chodzenie po nich. TDT wyraziło swój sprzeciw wobec takich praktyk.

Schody ruchome - zasady korzystania wg TDT

Według zaleceń organu pasażerowie, jadąc schodami, powinni zajmować naprzemienne miejsca po obu stronach schodów, tak aby zrównoważyć ich obciążenie.

Piesze wchodzenie lub schodzenie po schodach prowadzi bowiem do nadmiernej eksploatacji maszyny i - co za tym idzie - zwiększenia kosztów. Poza tym może być przyczyną niebezpiecznych zdarzeń, takich jak upadki. Z tego samego powodu zakazane jest używanie ruchomych schodów jak tradycyjnych w sytuacji, gdy są one wyłączone i nie poruszają się.

Transportowy Dozór Techniczny podaje, że od początku 2021 r. do połowy 2023 r. na schodach ruchomych w warszawskim metrze doszło do 68 wypadków groźnych wypadków, takich jak upadki z wysokości.

Wchodzenie po schodach w metrze - czy jest dozwolone?

Kilka lat temu Metro Warszawskie prowadziło akcję informacyjną, w której promowało zwyczaj stawania po prawej stronie schodów, aby umożliwić innym osobom przechodzenie lewą stroną schodów. Miało to usprawnić ruch w najbardziej obleganych stacjach metra, takich jak stacja Centrum. Jednak awaria schodów na tej stacji metra sprzed kilku lat najwyraźniej doprowadziła do weryfikacji stanowiska i zmiany poglądu.

Metro Warszawskie nie podaje, czy i ewentualnie kiedy zostanie wprowadzony tego typu zakaz chodzenia po ruchomych schodach. Trudno też sobie wyobrazić, jak miałby on być egzekwowany w praktyce.

Tak ma wyglądać metroteka na Targówku. Zobacz zdjęcia:

Dworzec jak z bajki! Warszawa Zachodnia robi ogromne wrażenie
Źródło: Zakaz wchodzenia po schodach ruchomych w warszawskim metrze? Trwa dyskusja