Aleksander Doba - wiek, śmierć, żona, Kilimandżaro, osiągnięcia. Kim był Aleksander Doba?

Aleksander Doba - wiek, śmierć, żona, Kilimandżaro, osiągnięcia. Kim był Aleksander Doba?
Autor: Piotr Hukalo/East News Aleksander Doba - wiek, śmierć, żona, Kilimandżaro, osiągnięcia. Kim był Aleksander Doba?

Aleksander Doba nie żyje. Smutna informacja zalała polskie media we wtorek, 23 lutego 2021. Internauci momentalnie zaczęli szukać najważniejszych informacji dotyczących słynnego kajakarza. Kim był Aleksander Doba? Tą wyjątkową postać przypominamy już teraz.

Spis treści

  1. Aleksander Doba nie żyje
  2. Aleksander Doba - wiek
  3. Aleksander Doba - żona
  4. Aleksander Doba - Kilimandżaro
  5. Aleksander Doba - osiągnięcia

Aleksander Doba - wiek, śmierć, żona, Kilimandżaro, osiągnięcia. Wiele osób zastanawia się, kim był Aleksander Doba? Ciężko w to uwierzyć, ale 23 lutego 2021 polskie media zalała wiadomość, że Aleksander Doba nie żyje. Informacja została potwierdzona poprzez wpis na oficjalnym profilu kajakarza w mediach społecznościowych. Doba jako pierwszy w historii przepłynął samotnie Atlantyk kajakiem z kontynentu na kontynent.

Ryszard Kotys nie żyje. Słynny Paździoch zmarł w wieku 88 lat

Aleksander Doba nie żyje

Aleksander Doba nie żyje, o czym poinformowano w mediach społecznościowych wpisem: - Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 22 lutego zmarł wielki kajakarz Aleksander Doba. Zmarł śmiercią podróżnika zdobywając najwyższy szczyt Afryki - Kilimandżaro, spełniając swoje marzenia. Pogrążona w żalu żona, synowie, synowe i wnuczki. Smutną wiadomość o śmierci potwierdziła Polskiej Agencji Prasowej, żona Gabriela. 

Aleksander Doba - wiek

Aleksander Doba urodził się 9 września 1946 roku w Swarzędzu. Zmarł 22 lutego 2021 w wieku 74 lat.

Aleksander Doba - żona

Żona Aleksandra Doby to Gabriela Doba. Wielokrotnie opowiadała o tym, jak reaguje na samotne podróże kajakiem swojego męża Aleksandra. W Dzień Dobry TVN powiedziała: - Przyzwyczaił mnie do tego, bo pływa na kajakach już przez 30 lat. Co prawda te wyprawy na kajakach są długie i go długo nie ma, ale przez te 30 lat wcześniej też wypływał i go nie było tydzień, dwa, miesiąc czy trzy miesiące. Przyzwyczaiłam się do tego, że go nie ma. Wychodząc za mąż wiedziałam, że tak będzie. 

Aleksander Doba - Kilimandżaro

Aleksander Doba zmarł 22 lutego 2021 wchodząc na najwyższy szczyt Afryki, czyli Kilimandżaro.

Aleksander Doba - osiągnięcia

Aleksander Doba trzykrotnie samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki. Pierwszy raz wystartował z Dakaru, czyli stolicy Senegalu, 26 października 2010 roku. Po blisko 99 dniach i przebyciu 5394 km 2 lutego 2011 r. dotarł do Acarau w Brazylii. Drugi raz wyruszył 5 października 2013 roku z Lizbony. 19 kwietnia 2014 roku postawił nogę na lądzie w New Smyrna Beach na Florydzie. Wówczas na Oceanie spędził 167 dni pokonując trasę 12 427 km. Trzecia podróż po Atlantyku rozpoczęła się 16 maja 2017 roku w Nowym Jorku, a zakończyła w Le Conquet we Francji.

Jakie jeszcze osiągnięcia ma Aleksander Doba? Oto niektóre z nich:

  • W 1991 roku jako pierwszy kajakarz po II wojnie światowej przepłynął od trójstyku granic Polski, Czechosłowacji i Niemiec Nysą Łużycką oraz Odrą trasę wzdłuż zachodniej granicy.
  • Jako pierwszy kajakarz przepłynął całą Wisłę
  • Od 26 czerwca do 6 października 2000 w ciągu 101 dni przebył samotnie trasę 5369 kilometrów z Polic do Narwiku podczas wyprawy Kajakiem za Koło Podbiegunowe Północne z Polic do Narwiku.
  • W 2009 roku, w ciągu 41 dni, samotnie opłynął jezioro Bajkał w Wyprawie DOOKOŁA BAJKAŁU. Pokonał wtedy prawie 2 tysiące kilometrów (1954 km linii brzegowej).