Aktywiści przedstawili mapę rowerowych absurdów w Warszawie

i

Autor: materiały prasowe Aktywiści przedstawili mapę rowerowych absurdów w Warszawie

Rowerowe absurdy w Warszawie: Aktywiści zrobili specjalną mapę!

2021-09-09 16:55

Plac Trzech Krzyży, Towarowa i Rondo Zesłańców Syberyjskich - to trzy z ośmiu absurdów rowerowych w Warszawie. W tych miejscach przejazd dla rowerzystów jest mocno utrudniony przez nagle urywającą się ścieżkę lub schody, przez które rower trzeba przenieść. Najstarszy absurd jest pełnoletni, w tym roku skończył 18 lat!

Zaczęli remont mostu Świętokrzyskiego. Nie można tego było zrobić w wakacje?

Rowerowe absurdy w stolicy

Warszawską mapę rowerowych absurdów przygotowali miejscy aktywiści z Zielonego Mazowsza i Miasto Jest Nasze. To mapa miejsc, gdzie np. urywa się ścieżka rowerowa, albo w ogóle nie ma infrastruktury dla rowerzystów. Te lokalizacje wytypowali sami warszawiacy. Z kilkudziesięciu ankiet i kilkuset komentarzy na Facebooku aktywiści wybrali osiem najczęściej powtarzających się miejsc, z którymi rowerzyści w stolicy mają problem. 

Na liście znalazły się:

  • Rondo Zesłańców Syberyjskich;
  • Ulica Towarowa;
  • Aleje Ujazdowskie/Plac Trzech Krzyży;
  • Skrzyżowanie ulic Targowej i Kijowskiej;
  • Skrzyżowanie ulic Puławskiej i Dolnej;
  • Most Poniatowskiego;
  • Skrzyżowanie alei Jana Pawła II z ulicą Złotą;
  • Skrzyżowanie ul. Siwca i Wybrzeża Szczecińskiego.

- Droga dla rowerów przy rondzie Zesłańców Syberyjskich kończy się schodami. Ten absurd w tym roku kończy 18 lat i jest już pełnoletni - mówi Marek Smyk z Zielonego Mazowsza. Na skrzyżowaniu Targowej z Kijowską, żeby dojechać do dworca - rowerzysta powinien się teleportować, w tym miejscu, gdzie ścieżka rowerowa się kończy. Na moście Poniatowskiego rowerzysta może jechać tylko lewym pasem, bo prawy to buspas. Na podstawie zebranych danych aktywiści opracowali rekomendacje dla samorządu dotyczące poprawy warszawskich tras rowerowych. - To musi się zmienić. Kierowcy ze swoimi samochodami nie muszą się teleportować. Nikt ich nie zmusza do przenoszenia aut przez schody czy dziury, nie można do tego też zmuszać rowerzystów - mówi Marta Marczak z Miasto Jest Nasze.

To dobra mapa - mówią pracownicy ZDM

Miasto przyjrzy się rekomendacjom aktywistów. - Zależy nam na tym. Też mamy taką listę miejsc do naprawienia. Jest o wiele dłuższa. Proszę zobaczyć, co się dziej na mieście, ile ścieżek rowerowych powstało w ciągu ostatnich 15 lat. To proces, który cały czas trwa. Wiele tych "absurdów" wymaga gruntowych zmian, przebudowy czy remontu, nie jest to kwestia wzięcia farby i dorysowania ścieżki. Sukcesywnie poprawiamy bezpieczeństwo na stołecznych drogach. Teraz robimy trasy rowerowe przy rondzie Dmowskiego. Przyjrzymy się propozycjom rowerzystów. Na pewno niektóre z nich są do zrealizowania w krótszym czasie, a część to plany na kolejne lata - mówi rzecznik ZDM Jakub Dybalski.

Czytaj także: Strefy płatnego parkowania w Warszawie - ile kosztuje NOWY ABONAMENT?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Psychotest. Czy jesteś zazdrosna/zazdrosny?

Pytanie 1 z 7
Jak często kłócisz się z partnerem/partnerką o inne osoby?
Źródło: Rowerowe absurdy w Warszawie: Aktywiści zrobili specjalną mapę!