Jak dobrze znasz zagraniczne kino lat 80-tych? QUIZ

i

Autor: AKPA Co wiesz o kinie lat 80-tych?

QUIZ

Światowe kino lat 80. - co o nim wiesz? Spróbuj zdobyć 10/10 w tym quizie!

2024-04-17 15:09

Szalone lata 80-te! Okres ten na zawsze odcisnął swoje piętno w kulturze, mówi się nawet, że obecnie następuję wielki powrót do tamtych lat, a to za sprawą chociażby serialu “Stranger Things” i muzyki, mody czy elementów popkultury, które się w nim pojawiają. Lata 80-te to też bardzo dobry okres dla kina - to wtedy właśnie powstają takie produkcje jak “Lśnienie”, “Top Gun”, “Sok z Żuka” czy “Zabójcza broń”. Co wiesz na temat tych kultowych już filmów? Sprawdź się w naszym quizie!

Lata 80-te rozpoczęły się tragicznym wydarzeniem, które na zawsze zmieniło bieg historii - w grudniu 1980 roku w wyniku zamachu, z rąk zabójcy ginie John Lennon. Znajdujący się wtedy ponownie na szczytach sławy, za sprawą solowej działalności artysta, opłakiwany był przez cały świat, a wielu wierzy, że gdyby wciąż żył, obecna popkultura nie wyglądałaby tak, jak dziś. W tym samym roku rozpoczyna się i trwa przez kolejne osiem lat wojna iracko-irańska. Zamachów w tej dekadzie było więcej - w 1981 roku jego ofiarami padli papież Jan Paweł II i prezydent Ronald Reagan, a trzy lata później śmierć w wyniku ataku poniosła premierka Indii, Indira Gandhi. Lata 80-te to także ważne wydarzenia społeczno-polityczne - klęska głodu w Etiopii i artyści, próbujący na nią zareagować w ramach koncertu Live Aid, dwie głośne katastrofy - elektrowni jądrowej w Czarnobylu, promu Challenger czy pandemia AIDS. Niespokojne czasy skończyły się wraz z upadkiem komunizmu w 1989 roku, którego symbolem stał się upadek Muru Berlińskiego.

Aktorzy, do których WSZYSCY stracili szacunek | To Się Kręci #32

Jak dobrze znasz filmy lat 80.? Quiz!

Lata 80-te były bardzo dobrym okresem w kulturze - to wtedy ma miejsce ogromny boom na szeroko rozumianą muzykę rockową, w tym punk i heavy metal. Coraz większa popularnością cieszą się syntezatory, których użycie nie tylko zmienia brzmienie rocka, ale też doprowadza do narodzin takich gatunków jak synth pop, new romantic, new wave, house, techno i elektronika. Dekada ta okazała się być bardzo dobrym i płodnym okresem dla kina - to właśnie w latach 80-tych powstały tak kultowe obrazy jak Zabójcza Broń, Gliniarz z Beverly Hills, Lśnienie, E.T. czy Top Gun - co wiesz na ich temat? Sprawdź się w naszym quizie!

Jak dobrze znasz zagraniczne kino lat 80-tych? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Z uzależnieniem od czego zmaga się Jack, bohater filmu “Lśnienie” (1980)?
Forrest Gump kontra Pulp Fiction czyli rok w którym kino popularne pękło na dwie części. SZKUTA MÓWI