Zombie - jak dobrze znasz słynne filmy z żywymi trupami w roli głównej? QUIZ

i

Autor: AKPA/Screen z YouTube/Kino Helios Polska - https://www.youtube.com/watch?v=P2N1zXXpnVI/ Screen z YouTube/Kino Pod Baranami - https://www.youtube.com/watch?v=Y7Njg1Gbpsk Jak dobrze znasz kultowe filmy o zombie?

QUIZ

Jak dobrze znasz najsłynniejsze filmy o zombie? Quiz w sam raz na Halloween!

2023-10-26 9:11

Zombie to jeden z najciekawszych elementów popkultury. “Żywe trupy” pojawiają się w kinie już od dziewięćdziesięciu lat! Wyobrażenie zombie znacznie się zmieniło na przestrzeni lat, a popkulturowe przedstawienie obecnie nijak się ma do kultury, z której postać “żywego trupa” się wywodzi. Motyw zombie nadal jest mocno obecny, szczególnie we współczesnym kinie - jak dobrze znasz najsłynniejsze filmy z “żywymi trupami” w roli głównej? Sprawdź się w naszym quizie!

Pojęcie zombie wywodzi się z kultu voudu, czyli synkretycznej religii afroamerykańskiej, wyznawanej głównie w Haiti i na południu USA, szczególnie na terenie Nowego Orleanu. W kulcie tym odnosi się ono do postaci silnie zniewolonej i ślepo lub nieświadomie wykonującej polecenia osoby, zwanej bokorem, która kontroluje ją. Zombie w tym klasycznym rozumieniu znacznie różni się, szczególnie pod względem wyglądu, od “żywych trupów”, które kojarzyć się mogą z popularnych obecnie filmów i seriali - blada twarz i puste oczy były jedynymi cechami, które wskazywać mogły, że ma się do czynienia z zombie. Tak właśnie przedstawiane były te istoty w pierwszych filmach, które postawiły je w roli głównej - Białe zombie, uznawany za pierwszy w historii obraz o tych istotach, który ukazał się dokładnie 90 lat temu, czy Wędrowałam z zombie, takie też wyobrażenie przedstawia produkcja Wąż i tęcza, oparta na reporterskiej powieści wydanej w 1985 roku, opisującej podróż botanika Wade'a Davisa na Haiti.

Przedstawiciele shock rocka! Oni uczynili z koncertów pełne grozy widowiska!

Quiz z filmów o Zombie!

Przełom nastąpił w 1968 roku - to wtedy ukazał się horror Noc żywych trupów w reżyserii George’a Romero. Film ten wprowadził do kultury masowej postać zombie, jako nieumarłego niezwiązanego z voodoo. To właśnie te wyobrażenie, wraz z innymi elementami, które niewiele wspólnego mają z kultem voudu, zostały rozpopularyzowane przez popkulturę i pojawiają się we wciąż powstających filmach, dotyczących tematyki zombie. Jak dobrze Ty znasz słynne filmy z  żywymi trupami" w roli głównej? Sprawdź się w naszym quizie!

Zombie - jak dobrze znasz słynne filmy z żywymi trupami" w roli głównej? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Jak nazywał się właściciel bogatej plantacji, który chciał doprowadzić do poślubienia Madeleine Short, bohaterki filmu “Białe zombie” (1932) przez uczynienie z kobiety zombie?