8. edycja Festiwalu Reportażu NON-FCTION - szczegóły!

i

Autor: Materiały prasowe Rusza 8. edycja Festiwalu Reportażu NON-FCTION

8. edycja Festiwalu Reportażu NON-FCTION - szczegóły!

2023-08-23 15:17

W ostatni weekend sierpnia rusza w Krakowie 8. edycja Festiwalu Reportażu NON-FCTION. Tematem tegorocznej edycji festiwalu jest „nadzieja”. Władysław Tatarkiewicz 75 lat temu pisał, że „posiadanie znaczy mniej niż nadzieja”. Cytat wiekowy, ale problem kluczowy – czy możemy w ogóle żyć nadzieją na odwrócenie destrukcyjnych zmian, które zgotowały nam klasy posiadające?

Czy jesteśmy w stanie skutecznie walczyć o powstrzymanie katastrofy klimatycznej, wodę, prawa wykluczonych, prawa zwierząt, etyczne i efektywne rolnictwo, nieumieranie na drogach, transport publiczny i własną tożsamość? I czy to reportaż może się do przyczynić do zmian, które dają nadzieję na lepszą przyszłość?

Wzorem lat ubiegłych, wszystkie spotkania będą tłumaczone na polski język migowy, a na facebookowym profilu festiwalu dostępna będzie transmisja wszystkich spotkań na żywo. Na spotkania stacjonarne będą obowiązywały wejściówki, ale uczestnicy sami będą mogli wybrać, ile i czy w ogóle chcą za nie zapłacić. Dostępne będą bilety w kwotach: 0, 5, 10 i 20 zł.

Najsłynniejsze antywojenne protest songi / Eska Rock

W tym roku ze względów budżetowych festiwal trwa o jeden dzień krócej, ale nieco zmieniliśmy formułę kładąc większy nacisk na formę debaty” – mówi Marceli Wójcik ze Stowarzyszenia RE-PREZENTACJE. „Program ogniskuje się wokół aktualnych, poruszających nas tematów ważnych społecznie, a reprezentacja kobiet na scenie – wzorem lat poprzednich – wynosi więcej, niż połowę

8. edycja Festiwalu Reportażu NON-FCTION - najważniejsze informacje

Festiwal po raz kolejny odbędzie się w krakowskim klubie HEVRE (ul. Meiselsa 18). Program oraz wszystkie festiwalowe szczegóły dostępne są na stronie.

Wejściówki!

Festiwal jest częścią Koalicji Letnich Festiwali Literackich.Organizator: Stowarzyszenie Re-prezentacje.

Festiwal Reportażu Non-Fiction:

  • Termin: 27-28 sierpnia 2023
  • Miejsce: HEVRE
  • Temat edycji: Nadzieja
  • Kolor edycji: żółty

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

Partnerzy: Live Age, Lively, Miasto Kraków, Hevre, Iconyk, Spice for Space

Rozkład wydarzeń

Sobota, 26.08.2023

15:30–16:30 Macierzyństwo po polsku. Dyskusja z udziałem Anny J. Dudek i Anny Pamuły. Prowadzenie: Paulina Małochleb.

17:00–18:00 Nie tak dawno temu: o naszych babkach i awansie społecznym. Tomasz Markiewka, Nic się nie działo. Historia życia mojej babki. Prowadzenie: Weronika Śmigielska.

18:30–19:30 To wina pieszego! Czy da się zmienić mentalność kierowców? Dyskusja z udziałem Olgi Gitkiewicz i Bartosza Józefiaka. Prowadzenie: Tomasz Borejza.

20:00–21:00 Walcząc o wodę. Dyskusja z udziałem Szymona Opryszka i Pawła Chodkiewicza. Prowadzenie: Monika Waluś.

Niedziela, 27.08.2023

14:30–15:30 PREMIERY NON-FICTION. Marta Sawicka-Danielak, Ostatni Białystoker. Prowadzenie: Paulina Małochleb.

16:00–17:00 Świnie. Biznes, polityka, cierpienie. Dyskusja z udziałem prof. Pauliny Kramarz, Dariusza Gzyry i Julii Daukszy. Prowadzenie: Dariusz Faron.

17:30–18:30 Jak przygotować się na zmiany klimatu? Dyskusja z udziałem prof. Magdaleny Budziszewskiej i dr. Jakuba Jędraka. Prowadzenie: Tomasz Borejza.

19:00–20:00 Premiery NON-FICTION. Patrycja Wieczorkiewicz, Przegryw. Prowadzenie: Szymon Żurawski.