Ta bakteria pożera metale i robi złote kupy

i

Autor: American Society for Microbiology

Ta bakteria pożera metale i robi złote kupy

2023-03-27 13:36

A ludzkość dalej jest gotowa zabijać się za złote sztabki i monety. Oczywiście nie da się z hodowli takich bakterii od razu zrobić kopalni złota, jednak fakt, że to co dla niej jest odpadkiem, a dla nas skarbem, daje do myślenia.

Jeśli szukacie w życiu niesamowitości, potrzebujecie pierwiastka zaskoczenia, albo czegoś, co pozwoli nabrać dystansu do bieżących spraw najlepiej zajrzeć do wiadomości naukowych i poczytać o otaczającym nas świecie. Sprawy, które dla nas są tak ważne lub długoterminowe z perspektywy planety są niczym mrugnięcie oka. Perły, dla nas tak cenne, to w rzeczywistości efekt reakcji organizmu perłopławów na ciało obce. Jak widać, ze złotem może być równie ciekawie.

Cupriavidus metallidurans to rodzaj bakterii żyjący głęboko w glebach o silnym stężeniu metali ciężkich. Dla ludzi to środowisko toksyczne, dla nich idealna spiżarnia. Mikroby żywią się metalami ciężkimi, a dzięki przystosowaniu ewolucyjnemu wykształciły specjalny enzym CupA pozwalający im wydalać miedź. Jeśli natomiast natrafi na związki zawierające złoto, uruchamia się inny enzym, CopA, który je rozbija i pozwala wydalić pierwiastek w formie samorodków.

Niestety, takie samorodki osiągają wielkości liczone w nanometrach, zatem nie ma co marzyć o domowej hodowli bakterii, która opłaci nam mieszkaniowy kredyt i pozwoli zbudować oszczędności.

Ikoniczne rockowe teledyski. Te klipy przeszły do historii