Spotify ogłasza zaskakującą listę najczęściej streamowanych polskich artystów i utworów za granicą w 2023 roku

i

Autor: Materiały prasowe - fot. Michał Murawski Spotify ogłasza zaskakującą listę najczęściej streamowanych polskich artystów i utworów za granicą w 2023 roku

Spotify ogłasza zaskakującą listę najczęściej streamowanych polskich artystów i utworów za granicą w 2023 roku

2023-12-07 13:13

Wydaje się oczywiste, że ci artyści, którzy są najpopularniejsi i najbardziej lubiani przez słuchaczy w Polsce, powinni odnosić takie same sukcesy za granicą. Spotify ogłosiło listę najczęściej streamowanych polskich artystów i utworów za granicą w 2023 roku i nigdy nie zgadniecie, kto się na niej znalazł.

Rok 2023 był wyjątkowo dobry dla polskich artystów za granicą. Przede wszystkim lokalni producenci fonkowi, ale także hiperpopowi, sigilcore'owi i krushclubowi artyści tacy jak: kets4eki, Nosgov, hubithekid, TWISTED czy m3wk4 odnotowali wzrost popularności poza granicami Polski. Producenci muzyki dance i EDM (electronic dance music), w tym ConKi, Rnbstylerz czy EMDI również zyskali w tym roku spore grono nowych słuchaczy zagranicznych na Spotify. Dla przykładu ConKi ma obecnie ponad 2,7 mln słuchaczy miesięcznie  na platformie, a Rnbstylerz — ponad 1,7 mln. Także reprezentantka Polski na konkursie Eurowizji; w 2023 r. - BLANKA oraz faworyt fanów Jann, uczestnik poprzedniej edycji, a jednocześnie członek programu Spotify RADAR w 2022 roku, podbili latem serca fanów muzyki spoza Polski. "Solo" zostało wysoko ocenione przez melomanów na Spotify w Finlandii, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Szwecji, a "Gladiator" trafił na słuchawki obywateli USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Ukrainy.

Albumy gwiazd popu, na których zagrali gwiazdorzy rocka

Najczęściej streamowani polscy artyści za granicą

Aby pokazać, jak dużym powodzeniem cieszy się polska muzyka za granicą, Spotify przygotowało listę najchętniej streamowanych polskich artystów poza granicami kraju. Wśród nich znaleźli się m.in. wspomniany kets4eki, współautor viralowego "Hands up!", 18-letni wokalista i autor tekstów tworzący głównie w klimatach EDM; wirtuoz skrzypiec Maestro Chives czy Rnbstylerz, który popularność zyskał głównie dzięki piosence "Like Wooh Wooh" chętnie dodawanej do krótkich filmików na platformach społecznościowych. Znajdziemy tu także Abla Korzeniowskiego, muzyka, kompozytora filmowego i teatralnego znanego ze ścieżki dźwiękowej do filmów Toma Forda, na przykład "Nocturnal Animals"; wspomnianego już Janna, znanego z hitu "Gladiator" i występu w lokalnym Konkursie Piosenki Eurowizji, ale na liście znaleźli się także Hania Rani, sanah i Dawid Podsiadło. 

Najchętniej słuchane polskie utwory poza granicami kraju

Patrząc na najczęściej streamowane utwory polskich artystów za granicą, w pierwszej trójce widzimy "Royalty" współtworzone z Maestro Chives, wspomniane "Hands up!" m.in. kets4eki’ego oraz "Like Wooh Wooh" Rnbstylerz. BLANKA i jej "Solo" oraz "Gladiator" Janna zajęły kolejno piąte i szóste miejsce w rankingu. "Let You Down" Dawida Podsiadło z topowej gry Cyberpunk 2077 znalazło się na miejscu siódmym. Top 10 najczęściej streamowanych polskich utworów zamykają aż 3 piosenki współtworzone przez ConKi: "Let It Go", "Sleep" oraz "Tu Es Foutu".

Jeśli przyjrzymy się najczęściej eksportowanym gatunkom muzycznym z Polski, to bez zaskoczenia w czołówce zobaczymy polski hip hop, trap i pop. Co ciekawe, gamingowa elektroniczna muzyka taneczna (EDM) w 2023 r. wciąż jest popularna na Spotify i wyprzedziła polski viral pop czy chill house.

Najczęściej streamowani polscy artyści za granicą:

 1. kets4eki
 2. Maestro Chives
 3. ConKi
 4. Rnbstylerz
 5. Marcin Przybyłowicz
 6. Dawid Podsiadło
 7. Hania Rani
 8. Abel Korzeniowski
 9. Jann
 10. sanah

Najczęściej streamowane utwory polskich artystów za granicą:

 1. Egzod, Maestro Chives, Neoni - Royalty
 2. 6arelyhuman, Pixel Hood, kets4eki - Hands up!
 3. Rnbstylerz - Like Wooh Wooh - Radio Edit
 4. Nosgov, kets4eki, kojo - party addict
 5. BLANKA - Solo
 6. Jann - Gladiator
 7. Dawid Podsiadło - Let You Down
 8. ConKi, Rolipso, Shiah Maisel - Let It Go
 9. ConKi, Rolipso, Runforrest - Sleep
 10. B.R.T, ConKi, NAJA - Tu Es Foutu