Rock w koronie, czyli jak Królowa Wielkiej Brytanii odcisnęła się w historii muzyki

i

Autor: 0070044/Reporter / AP/East News / AFP/EAST NEWS Od lewej: Neil Tennant, Paul McCartney, Lemmy Kilmister

Rock w koronie, czyli jak Królowa Wielkiej Brytanii odcisnęła się w historii muzyki

2022-09-09 12:59

Po śmierci monarchini, której rządy były na tyle długie by wyznaczyć granice epoki historycznej warto zwrócić uwagę jak ta postać zapisała się w naszej ulubionej muzyce. Okazuje się, że była tematem piosenek wielu zespołów, z najróżniejszych gatunków. Poznajcie królewskie kawałki!

Kiedy odchodzi ktoś tak utytułowany i wpisany w kulturę masową nie da się tego zignorować. Niezależnie od tego jakie są nasze poglądy i sympatie, to Elżbieta II łączyła w sobie dekady, w których zmieniała się Europa. Widziała II wojnę światową, panowała podczas powojennej gospodarczej odbudowy, recesji gospodarczej i związanych z nią niepokojów społecznych, widziała jak Imperium Brytyjskie traci kolejne kolonie i zmniejsza się. Wreszcie w ostatnich latach była świadkiem Brexitu.

Tyle, jeśli chodzi o politykę, bo w kulturze przecież w tym czasie wydarzyło się kilka rewolucji, także na Wyspach. Wybuch fascynacji rock’n’rollem, beatlemania, tryumf rocka z niedoścignionymi do dziś bohaterami, takimi jak Led Zeppelin, Black Sabbath, Pink Floyd, Deep Purple i wielu, wielu innych. Wreszcie nastąpiła era punkowego buntu i Elżbieta II stała się tematem wielu piosenek wściekłych Brytyjczyków. Warto jednak wspomnieć, że nie samym gniewem w jej stronę kultura się karmiła. W stronę monarchini zalotne oko puścił swego czasu nawet Paul McCartney. Poznajcie naszą listę pełną ciekawostek.