zestawienia

Ringo Starr - 8 piosenek The Beatles, wykonywanych przez muzyka. To jego wokal słychać w tych kompozycjach

2024-07-05 12:57

Sir Richard Starkey, znany lepiej jako Ringo Starr, uznawany jest za jednego z najlepszych perkusistów wszech czasów. Muzyk sławę i powszechne uznanie zyskał oczywiście jako członek legendarnej grupy The Beatles. Uznaje się, że Ringo jest autorem jedynie dwóch piosenek, nagranych przez zespół oraz współautorem większości - a w jakich kompozycjach porzucił na chwilę swoje główne zajęcie, by przejąć rolę głównego wokalisty? Sprawdźcie to w naszej galerii!

Richard Starkey urodził się 7 lipca 1942 roku w Liverpoolu w bardzo muzykalnej rodzinie, od której szybko podłapał tę pasję. Młody Richie borykał się z licznymi problemami zdrowotnymi, w wyniku których na kilka dni zapadł w śpiączkę i przebywał niemal rok w szpitalu. Przez to w wieku 8 lat przyszły perkusista był analfabetą, a matematykę znał w niewielkim stopniu. Gdy już udało mu się nadrobić zaległości, ponownie zachorował, tym razem na gruźlicę, z którą walczył przez kolejne dwa lata w specjalnym sanatorium. To właśnie tam po raz pierwszy zetknął się, zachęcony przez personel medyczny, z perkusją i został członkiem szpitalnego zespołu. Duży wpływ na jego muzyczny rozwój miał Harry Graves - drugi mąż matki, który zapoznał go z takimi artystami jak Sarah Vaughan i Billy Daniels i podarował na urodziny pierwszy zestaw perkusyjny.

The Beatles - 5 ciekawostek o “Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band” | Jak dziś rockuje?

Droga do sławy Ringo Starra

W wieku 19 lat Richie dołączył do swojego pierwszego zespołu - Al Caldwell's Texans - to mniej więcej w tym czasie przyjął on pseudonim Ringo Starr. W 1960 roku muzyk po raz pierwszy zetknął się z Paulem McCartney’em, Johnem Lennonem i Georgem Harrisonem, a już dwa lata później przyjął zaproszenie Panów, by dołączyć do tworzonej przez nich grupy - The Beatles.

8 piosenek The Beatles, wykonywanych przez Ringo Starra

Starr był członkiem zespołu nieprzerwanie do 1970 roku, jednak jego wkład w tworzenie piosenek był dużo mniejszy, niż pozostałej trójki. Uznaje się, że muzyk jest autorem jedynie dwóch utworów - Don't Pass Me By i Octopus's Garden, współ komponował jednak dużo więcej. Ringo Starr kilka razy porzucił swoją rolę perkusisty, by na chwilę stać się głównym wokalistą. W których piosenkach Beatlesów słychać właśnie jego głos? W galerii na samej górze prezentujemy osiem najlepszych!

Poniżej sprawdź ciekawostki o płycie "Let It Be":