Dlaczego śmiecimy?
Jest tak wiele odpowiedzi, jak wielu jest śmiecących: bo nie ma blisko pojemnika na śmieci, bo możemy, bo nie widzimy związku pomiędzy śmieciem w naturze a kondycją środowiska, bo nie myślimy o przyszłości żyjąc „tu i teraz”, bo niech inni sprzątają…Dlatego tegoroczna Akcja została opatrzona hasłem, które jest parafrazą kartezjuszowskiego Cogito ergo sum (Myślę więc jestem) i brzmi „Myślę, więc nie śmiecę”. Czy poruszymy serca i sumienia śmiecących? Wierzymy, że tak, bo w Akcji Sprzątanie świata-Polska, koordynowanej w Polsce od 1994 roku przez Fundację Nasza Ziemia, nie chodzi o sprzątanie, a o nie śmiecenie! Więc kto w ciągu minionych 27 lat chociaż raz posprzątał z nami swój kawałek Polski i wsłuchał się w myśl przewodnią kolejnych edycji Sprzątania świata, nie wyrzuci śmieci do lasu, do parku, na plażę czy do rzeki.
28 lekcja nieśmiecenia w naturze
W 2020 roku sprzątaliśmy pod hasłem:
Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję.
W Akcji wzięło udział niespełna 100 tysięcy uczestników, w tym ponad połowę stanowili uczniowie szkół podstawowych. Wszystkie akcje terenowe podejmowane w całej Polsce od maja do września 2020 pokazały, iż około 40% śmieci jakie lądują w lasach, parkach i na plażach to odpady z tworzyw sztucznych. Namawialiśmy więc do wyrobienia w sobie nawyku segregacji oraz do „plastikowego” audytu naszych zakupowych wyborów, by dzięki niemu ograniczyć ilość tego odpadu. Radziliśmy, by mieć zawsze pod ręką torbę materiałową na zakupy czy woreczek uszyty z niepotrzebnej już firanki i w niego pakować warzywa i owoce. W tym roku sprzątamy pod hasłem” Myślę więc nie śmiecę”. Autorem plakatu 28 Akcji jest znany artysta grafik – Andrzej Pągowski.
Zgodnie z hasłem i myślą przewodnią plakatu, gorąco zachęcamy do tego, aby wziąć głęboki oddech i pomyśleć z troską o jedynej planecie jaką mamy do życia, zanim bezrefleksyjnie porzucimy na plaży puszkę lub butelkę po właśnie wypitym napoju. Polecamy chwilę refleksji nad wpływem na stan przyrody właśnie użytego i zostawionego w lesie mini grilla lub opakowania po chipsach oraz zadumę nad przyszłością swoją i następnych pokoleń chwilę po tym, jak wdeptaliśmy w zieloną trawę nad brzegiem rzeki niedopałek papierosa lub ukryliśmy pod krzaczkiem nasączone chemią chusteczki. Powiedzmy razem i zdecydowanie: „nie śmiecę w naturze”!
Akcje terenowe do raportu
Fundacja Nasza Ziemia jako koordynator polskiego Clean Up The World, co roku zbiera wszystkie zgłoszone akcje terenowe w raport podsumowujący polskie Sprzątanie świata. To jedyny taki raport, w którym pokazujemy efekty sprzątań realizowanych w trzeci weekend września - od Bałtyku po Tatry. To dzięki tym raportom wiemy jakie śmieci i gdzie możemy spotkać najczęściej. To z tych raportów dowiadujemy się jakie edukacyjne atrakcje zgodne z hasłem Akcji towarzyszą sprzątaniom terenowym oraz które województwa są najbardziej aktywne. Zeszłoroczny Raport zamknął się wynikiem ponad 20 tysięcy worków odpadów, czyli około 140 ton zebranych śmieci. To tyle, ile w sumie ważą 3 samoloty Boeing 737-400. Zgłoszono nam 606 dzikich wysypisk, a najaktywniejszym województwem okazało się Mazowieckie. W tym roku zachęcamy dodatkowo uczestników do takiego organizowania swoich akcji terenowych, aby ich efektem był uzgodniony odbiór zebranych z wybranego terenu odpadów. Nie brakuje bowiem przykładów, w których ktoś posprzątał teren z dobrymi intencjami, a później nikt tych śmieci nie odebrał. Pamiętajmy! Sprzątamy, manifestując idee nieśmiecenia! Zatem podczas akcji terenowych zadbajmy o poprawną formę oraz edukację ekologiczną.
Trzeci weekend września, czyli 28 Wielki Finał
W piątek, 17 września o godzinie 11:00 spotykamy się w Warszawie pod Mostem Poniatowskiego po praskiej stronie. Wzorem lat ubiegłych, tego dnia posprzątamy z przedstawicielami Ambasad przybyłych na zaproszenie JE Lloyda Brodricka Ambasadora Australii, naszego Honorowego Patrona. Zgłosiło się już ponad 30 Ambasad! Zatem manifest nieśmiecenia w naturze zabrzmi jeszcze donośniej i międzynarodowo. Tego dnia dołączają do Akcji Urzędy Miast i Gmin, szkoły i wolontariaty pracownicze w całej Polsce.
W sobotę, 18 września o godzinie 11:00. Rozpoczniemy sprzątanie Jezior Łagowskie w województwie Lubuskim. Razem z 40 nurkami zaproszonymi przez Fundację i Magazyn Perfect Diver posprzątamy jedne z najpopularniejszych polskich jezior, które co roku w czasie wakacji oblegają tłumnie turyści z Polski i z zagranicy. Sprawdzimy jakie śmieci lądują pod wodą i porównamy je do lądowych. Sprzątać będziemy również na lądzie wspólnie z Urzędem Gminy Łagów, mieszkańcami i turystami, którzy jeszcze wypoczywają w tym pięknym zakątku Polski. W niedzielę, 19 września o godzinie 11:00 Kwatera Głowna 28 Akcji Sprzątanie świata zapraszamy do Wrocławia na ul. Pasterską. Sprzątać będziemy teren od Mostów Warszawskich do Mostu Trzebnickiego. Partnerem wydarzenia jest Dyrekcja Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Od tego roku, ostatniego dnia Akcji sprzątać będziemy brzegi drugiej, ważnej polskiej rzeki, Odry. Pierwszego dnia sprzątamy brzegi Wisły wraz z Ambasadorami zaproszonymi przez Ambasadora Australii, naszego Patrona Honorowego, a trzeciego dnia Akcji zostawimy czystym brzeg Odry! Co za piękna klamra w naszym manifeście nieśmiecenia.
Mamy głęboką nadzieję, że również w tym roku, w dniach od 17 do 19 września podczas finału 28 Akcji Sprzątanie świata - Polska przyłączy się do nas jeszcze większa niż w roku ubiegłym grupa osób i wspólnie napiszemy nasz tegoroczny manifest zatytułowany: „Myślę, więc nie śmiecę”. Serdecznie zapraszamy do rejestrowania swoich akcji terenowych na stronie: www.naszaziemia/sssp2021.