Pierwszy oficjalny dokument o Led Zeppelin zmierza na ekrany kin! Co z Polską?

i

Autor: Universal Archive/UIG Art and History/East News Informacje o pierwszym oficjalnym filmie dokumentalnym o Led Zeppelin

muzyka i kino

Pierwszy oficjalny dokument o Led Zeppelin zmierza na ekrany kin! Kiedy premiera?

2024-05-16 9:42

Nadciąga prawdziwa perła dla wszystkich fanów i fanek zespołu Led Zeppelin. Choć formacja uchodzi dziś za zupełnie legendarną, to do tej pory nie doczekała się żadnej oficjalnej produkcji - czy to dokumentalnej, czy fabularnej - na swój temat. Zmieni się to jednak już w najbliższym czasie! Co wiadomo na temat filmu?

Przez te dwanaście lat obecności na rynku muzycznym, zespół Led Zeppelin zdążył zmienić go na zawsze. Formacja szturmem wdarła się do tego świata swoim debiutem, który zaprezentował tak nowe, innowacyjne brzmienie, że krytykom trudno było znaleźć odpowiednie słowa na jego nazwanie. Dziś brytyjski zespół uznaje się za jednego z pionierów hard rocka. Grupa działała w latach 1968-1980, aż do tragicznej śmierci perkusisty, Johna Bonhama, wydając łącznie osiem albumów studyjnych i zapracowując sobie na miano jednego z koncertowych gigantów swoich czasów.

Choć grupa pozostaje nieaktywna od prawie 45 lat (poza kilkoma, pojedynczymi występami), to jej legenda z pewnością nie mija. Tym bardziej zaskakujący dla wielu jest fakt, że Led Zeppelin do tej pory nie doczekali się żadnego oficjalnego filmu, nie wspominając o fabule, ale chociażby dokumentalnego, który podsumowałby lata świetności formacji. Właśnie okazało się, że takowy stan rzeczy w końcu ulegnie zmianie!

Led Zeppelin - najlepsze ciekawostki o albumie “Houses of the Holy”

Co wiadomo o dokumencie o Led Zeppelin?

Jak poinformował magazyn "Variety", na dobrej drodze do trafienia na ekrany kin jest produkcja, której tytuł fani Led Zeppelin raczej już kojarzą. Mowa o Becoming Led Zeppelin, który został ogłoszony w 2019 roku, a kolejno nawet wyemitowany w 2021 roku na festiwalu w Wenecji, ale następnie słuch o nim zaginął. Do projektu postanowiło powrócić Sony Classics Pictures, które wykupiło prawa do produkcji, a następnie spędziło ostatnie trzy lata na jej odpowiedniej edycji. Nowa wersja ma się nieco różnić od tego, co widzowie zobaczyli w 2021 roku.

Do Becoming Led Zeppelin zostały dodane nowe materiały, pochodzące z archiwów Jimmy'ego Page'a, Roberta Planta, Johna Paula Jonesa i Bonhama. Do tego dźwięk filmu miał zostać na nowo zmiksowany. Reżyserem projektu jest Bernard McMahon, jest on również oficjalnie zatwierdzony przez żyjących członków grupy i spadkobierców perkusisty. Dostępny jest już pierwszy oficjalny klip, zapowiadający Becoming Led Zeppelin. Znajdziesz go poniżej:

Kiedy premiera "Becoming Led Zeppelin"?

Kluczowa kwestia, czyli to, kiedy film trafi na ekrany kin niestety na chwilę obecną wciąż pozostaje zagadką. Gdy tylko takowa informacja zostanie podana do wiadomości publicznej, artykuł zostanie zaktualizowany!

Wiadomo już natomiast, że produkcja będzie swoistym połączeniem archiwalnych nagrań z legendarnych koncertów Led Zeppelin, wywiadów z muzykami i innych rzadkich materiałów.

Oto ciekawostki o przełomowym debiucie zespołu: