Phil Selway: Radiohead rozpoczynają poszukiwania nowych pomysłów

i

Autor: Retna/Photoshot/REPORTER Spotkanie Radiohead w 2023 roku

Phil Selway o tym, co dalej z Radiohead: "Spotkaliśmy się"

2023-02-02 12:09

W tym roku minie siedem lat od premiery ostatniego albumu Radiohead. Muzycy tworzący grupę już kilka lat temu zaangażowali się w nowe projekty, jednak fani legendy rocka alternatywnego nie ukrywają, że bardzo czekają na powrót formacji, zarówno do koncertowania, jak i wydawania nowej muzyki. Czyżby ich prośby miały się niedługo spełnić?

Zespół Radiohed został założony w 1985 roku i od samego początku w jego skład wchodzą  Thom Yorke (wokal, gitara, fortepian, instrumenty klawiszowe), bracia Jonny Greenwood (gitara prowadząca, instrumenty klawiszowe, inne instrumenty) i Colin Greenwood (bas), Ed O'Brien (gitara, chórki) i Philip Selway (perkusja, instrumenty perkusyjne). Debiutancki album grupy, zatytułowany Pablo Honey, ukazał się w 1993 roku i od razu zwrócił uwagę krytyków i odbiorców. Wszystko to z powodu singla Creep, który zdobył ogromną popularność na całym świecie. Największy sukces i uznanie przyszły wraz z wydaniem krążka OK Computer, którego eksperymentalne brzmienia uważa się za kluczowe dla rozwoju rocka alternatywnego. Obecnie zespół ma na koncie dziewięć płyt, z czego ostatnia, A Moon Shaped Pool, ukazała się w 2016 roku. Ostatnia trasa Radiohead miała zaś miejsce w 2018 roku. 

Muzyka rockowa lat 90-tych - zagranica. Kultowe krążki z tego okresu

Radiohead wraca do nagrywania?

Poszczególni członkowie grupy zaangażowani się w ostatnich latach w projekty poboczne - zdecydowanie najgłośniej jest o formacji The Smile, którą tworzą Thom Yorke Jonny Greenwood. Fani Radiohead nie ukrywają jednak, że bardzo liczą na powrót grupy do nagrywania i oczywiście koncertowania. Czyżby były na to szanse?

Perkusista zespołu, Phil Selway, udzielił wywiadu Spin, w którym opowiedział o tym, co obecnie dzieje się w grupie. Muzyk ma dobre wieści dla wielbicieli brzmienia Radiohead -Kilka tygodni temu pisaliśmy, iż perkusista poinformował, że przy okazji planowania reedycji płyt Kid A Amnesiac członkowie formacji czuli się razem tak dobrze, że na początku 2023 roku zamierzają spotkać się ponownie! Selway zdradził, że zespół będzie planował, szukał pomysłów na to, co robić dalej. W wywiadzie wspomniał on o albumie Hail to the Thief, który ukazał się w czerwcu 2003 roku. Warto pamiętać o tym, że w 2023 roku swoje trzydziestolecie świętuje także debiut grupy.

Członkowie Radiohead odbyli ważne spotkanie!

Perkusista udzielił ostatnio wywiadu magazynowi "NME", podczas którego został poproszony o aktualizację tematu Radiohead. Muzyk nie przekazał jednak zbyt dobrych wieści - potwierdził, że wspomniane spotkanie już się odbyło, jednak podczas jego trwania okazało się, że w najbliższej przyszłości wszyscy członkowie formacji mają już określone plany na przyszłość. Przyznał co prawda, że wszyscy muzycy wyrazili chęć wspólnej pracy nad czymś nowym, jednak nie jest to możliwe do momentu, aż wszyscy będą mogli poświęcić na to maksimum swojego czasu.