Peter Gabriel pełen miłości w nowej kompozycji!

i

Autor: Materiały prasowe - fot. Nadav Kander Nowość od Petera Gabriela

Peter Gabriel prezentuje pierwszy utwór z nowego albumu „i/o”. Jak brzmi "Panopticom"?

2023-01-06 10:45

Z okazji pierwszej pełni w 2023, Peter Gabriel ujawnił utwór z nadchodzącego albumu „i/o”. Singiel „Panopticom” jest już dostępny we wszystkich serwisach cyfrowych. Okładkę zdobi praca Davida Spriggsa.

„Panopticom”, napisane i wyprodukowane przez Petera Gabriela, nagrano w Real World Studios w Wiltshire oraz The Beehive w Londynie. Jak mówi artysta:

Utwór opiera się na pomyśle, aby zainicjować stworzenie nieskończenie rozszerzającej się i dostępnej kuli danych, nazwanej Panopticom. Zaczynamy łączyć podobnie myślących ludzi, którzy mają szansę na powołanie tego pomysłu do życia. Dzięki temu świat będzie mógł się sobie przyjrzeć i zobaczyć, co naprawdę się dzieje.

Nadchodzące koncerty rockowe - te gwiazdy zagrają w Polsce w najbliższym czasie!

"Panopticom" - nowy utwór Petera Gabriela

W nagrania utworu „Panopticom” zaangażowali się wieloletni współpracownicy artysty: Tony Levin, David Rhodes oraz Manu Katché, a za przejmującą elektronikę odpowiada Brian Eno. W chórkach słyszymy Ríoghnach Connolly z The Breath. Tekst częściowo jest inspirowany działalnością trzech grup: Forensic Architecture, Bellingcat oraz organizacji współzałożonej przez Petera Gabriela, która zajmuje się prawami człowieka – WITNESS.

Premiera „Panopticom” w dniu pełni to nie przypadek. Fazy Księżyca będą wyznaczać plan wydawniczy na 2023, a kolejne utwory będą pojawiały się przy każdej pełni.

Tym razem piszę o koncepcie, że wydajemy się niewiarygodnie zdolni do niszczenia planety, na której się urodziliśmy. Dopóki nie znajdziemy sposobów na ponowne połączenie się z naturą i światem przyrody, bardzo wiele stracimy. Prostym sposobem na odnalezienie naszego miejsca w tym wszystkim jest spojrzenie w niebo… a Księżyc zawsze mnie jeszcze bardziej do tego skłaniał – opowiada Peter Gabriel.

Wyjątkowy projekt artystyczny Petera Gabriela

Premierze każdego nowego singla będzie towarzyszyć wyjątkowe dzieło sztuki: "Przejrzeliśmy prace setek artystów" – przyznaje Gabriel. Okładkę singla „Panopticom” zdobi praca „Red Gravity” Davida Spriggsa.

Zwróciłem uwagę na jego prace ze względu na motyw inwigilacji. Opowieści Davida są wielowarstwowe, a do tego prawdziwie intensywne. Część tego, co robi, to przewidywanie, jak sztuka może wyglądać za kilka lat, a następnie próba wykreowania takiego typu dzieła. Myślę, że udało mu się to szczególnie w tym przypadku – dodaje muzyk.

Peter Gabriel wystąpi w Polsce!

Peter Gabriel nie tylko wydaje nową płytę, ale także rusza w trasę koncertową. Tournee rozpocznie się koncertem w Krakowie, 18 maja w TAURON Arenie. Bilety są już w sprzedaży.

Okładka singla

i

Autor: Materiały prasowe - David Spriggs Praca "Red Gravity” Davida Spriggsa