ranking

Pearl Jam - oto 5 najlepszych albumów zespołu. Zdefiniowały karierę legendy grunge’u [RANKING]

2024-04-19 11:44

Zespół Pearl Jam powraca w 2024 roku z nowym, dwunastym już albumem studyjnym. Grupa nie bez powodu wskazywana jest jako ta, która na zawsze zmieniła ciężkie brzmienia. Które albumy formacji są pod tym względem szczególnie ważne? Sprawdź nasz ranking pięciu najlepszych wydawnictw Pearl Jam - to one zdefiniowały karierę zespołu na zawsze!

Historia Pearl Jam sięga roku 1990, kiedy to to śmierci przyjaciela, wokalisty i lidera grupy Mother Love Bone, Andrew Wooda, basista Jeff Ament i gitarzysta Stone Gossard zdecydowali się założyć nowy zespół. Jego wokalistą, trochę przez przypadek, dzięki tzw. "poczcie pantoflowej", został Eddie Vedder - pochodzący ze słonecznej Kalifornii, zakochany w sufingu młody mężczyzna, obdarzony nie tylko charakterystycznym, ostrym jak brzytwa wokalem, ale też dobrym piórem. W składzie, który uzupełniali Mike McCready i Dave Krusen, kapela weszła do studia. gdzie w ciągu miesiąca nagrała swój debiutancki album. Ten ukazał się na rynku w sierpniu 1991 roku i po ogromnym sukcesie Nevermind Nirvany stał się prawdziwym czarnym koniem podbijającego wtedy główny nurt brzmienia, które dziennikarze określili jako "grunge". Formacja poszła za ciosem i już dwa lata później wydała kolejny album, Vs., a jego śladem poszły kolejne.

Pearl Jam - ciekawostki o albumie “Ten | Jak dziś rockuje?

TOP 5 albumów Pearl Jam!

Pearl Jam obecny jest w świecie muzyki do dziś, zmiany w składzie grupy tyczą się jedynie stanowiska perkusisty, a tym od 1998 roku pozostaje Matt Cameron. Obecnie formacja ma na koncie, wliczając w to już najnowszy krążek - Dark Matter, dwanaście płyt, wciąż staje koncertuje i nic nie wskazuje na to, by zamierzała żegnać się ze sceną. Z okazji wydania przez formację nowej płyty, postanowiliśmy wrócić i na nowo przyjrzeć się jej dotychczasowej dyskografii, tworząc ranking pięciu tych jej najlepszych albumów. Na które klasyki postawiliśmy? Sprawdź w galerii na samej górze!

Poniżej sprawdź się w quizie o Pearl Jam:

Co wiesz o Pearl Jam? Quiz o jednej z kluczowych dla grunge'u grup

Pytanie 1 z 10
Jak początkowo miała się nazywać grupa?
Listen on Spreaker.