zestawienia

Paul McCartney - oto utwory, napisane przez artystę dla The Beatles. Jest jednym z autorów wszech czasów?

2024-06-17 14:22

Paul McCartney uznawany jest za jednego z najlepszych kompozytorów i wykonawców na świecie. Artysta ma na swoim koncie niezliczoną liczbę kompozycji, które dziś uchodzą już za legendarne. Choć większość powstała w ramach działania duetu kompozytorskiego Lennon-McCartney, który uznawany jest za jeden z najlepszych w historii muzyki, to część, choć do niego przypisana, została napisana i skomponowana wyłącznie przez Paula - o jakie utwory chodzi? Zapraszamy do galerii!

Paul McCartney urodził się 18 czerwca 1942 roku w Liverpoolu. Przyszły Beatles pochodził z muzycznego domu - jego ojciec był trębaczem i pianistą, a w latach ‘20 XX wieku był członkiem zespołu Jim Mac's Jazz Band. James od samego początku zachęcał swoje dzieci do gry na różnych instrumentach i wspierał je w muzycznych poszukiwaniach. Najbardziej na te zachęty odpowiedział właśnie Paul, który już w wieku 14 bądź 15 lat (kwestia sporna wśród biografów) napisał swój pierwszy utwór - I Lost My Little Girl, zadedykowany jego przedwcześnie zmarłej matce. Utrata rodzicielki to ważne wydarzenie z życia Paula, które powiązało go z Johnem Lennonem, który także musiał zmierzyć się ze śmiercią swojej mamy.

8 najlepszych piosenek, napisanych przez artystę dla The Beatles. Legendarne utwory!

Lennon-McCartney - najlepszy duet kompozytorski wszechczasów

Panowie poznali się w 1957 roku i bardzo szybko nawiązali bliską współpracę na polu muzycznym. W 1960 roku ich pierwszy zespół zmienił nazwę na The Beatles - a reszta jest już historią. Bardzo ważnym elementem działalności legendarnej grupy jest kompozytorska współpraca między McCartneyem a Lennonem. Panowie w okresie od 1962 do 1970 roku skomponowali w sumie około 180 piosenek, z których większość weszła do katalogu The Beatles. Ważnym założeniem umowy, zawartej między McCartneyem a Lennonem jeszcze przed szczytowym okresem działalności The Beatles, było podpisywanie stworzonej kompozycji na równi przez obojga, nawet jeśli ta została napisana i skomponowana samodzielnie jedynie przez jednego z nich. Choć bardzo sprawiedliwe i słuszne, postanowienie to sprawia, że czasami nawet najbardziej zagorzali fani słynnej “czwórki z Liverpoolu” nie zdają sobie sprawy, że ich ukochane utwory napisane zostały jedynie przez jedną połowę duetu Lennon-McCartney. 

8 najlepszych piosenek, napisanych przez Paula McCartneya dla The Beatles

Za którymi kompozycjami stoi sam Paul McCartney? W naszej galerii na samej górze artykułu prezentujemy wam 8 najlepszych piosenek, stworzonych przez artystę, które do dziś stanowią jedne z najjaśniejszych momentów w katalogu The Beatles.

Poniżej sprawdź, co skrywa album "Let It Be":

Listen on Spreaker.