ciekawostki

Nazwy polskich zespołów rockowych. Skąd wzięło się KSU, Kult czy T.Love?

2024-11-04 17:16

Te kapele grają dla nas od tylu lat, że ich nazwy są elementem naszej codzienności. Jeśli ktoś je wypowie, w naszych głowach od razu uruchamiają się wspomnienia piosenek i koncertów. Najczęściej jesteśmy do nich tak przyzwyczajeni, że nie zastanawiamy się nad takimi szczegółami jak choćby to skąd wzięła się nazwa grupy. Jest, to jest, po co to roztrząsać? Tymczasem często kryją się za tym ciekawe historie.

Dobra nazwa grupy to coś więcej niż tylko szyld. Jeśli uda jej się zdobyć fanów, staje się symbolem, zarówno na poziomie graficznym jak i werbalnym. Są takie nazwy i loga, które nawet tym, którzy nie interesują się muzyką mówią jasno o jaki rodzaj sztuki chodzi oraz co łączy z nią fanów. Przykłady? Dead Kennedys i ich połączone litery „d” oraz „k”, Slayer ze swoim prostym i zarazem brutalnym logo, czy wreszcie Depeche Mode, których nazwa w Polsce była jednocześnie logiem całej subkultury „depeszowców”.

Polskich przykładów nie brakuje, w galerii na samej górze śledzimy genezy najbardziej nośnych nazw w historii polskiego rocka!

Mellina: Michał Figurski znów w Esce Rock - nie żyję przeszłością

Oto piosenki Kazika, które dziś brzmią równie aktualnie:

Kaleo, Mumford & Sons i Pearl Jam czyli brzmienia spod znaku muzycznych wspomnień 20-tu lat Eski ROCK! PLAYLISTA OSOBISTA
Playlista Osobista