Nirvana i Killing Joke - czy jeden z największych przebojów legendy grunge'u to plagiat? Tą sprawą żył świat w latach 90.

i

Autor: Materiały prasowe - fot. Chris Cuffaro Konflikt między Nirvaną a Killing Joke w latach 90.

z historii rocka

Legendarny utwór Nirvany to PLAGIAT?! "Słychać od razu!"

2024-04-04 12:47

Choć to "Smells Like Teen Spirit" pozostaje nie tylko największych utworem Nirvany, ale też najpopularniejszym numerem z płyty "Nevermind", to na krążku znalazł się jeszcze jeden klasyk. Nie każdy wie jednak, że kompozycja "Come As Your Are" znalazła się po premierze w centrum kontrowersji, gdyż zarzucono jej, że jest... plagiatem!

Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że Nirvana zawdzięcza swój ogromny sukces singlowi Smells Like Teen Spirit, który niemal natychmiast po premierze stał się swoistym hymnem pokolenia młodych, których czas dorastania przypadł na początek lat 90. Jako drugi singiel z przełomowego krążka Nevermind wydany został natomiast utwór Come As You Are. Kurt Cobain nie był jednak przekonany co do tego wyboru i miał ku temu, jak się później okazało, bardzo ważny powód.

Nirvana - 5 ciekawostek o albumie "In Utero" | Jak dziś rockuje?

Nirvana splagiatowała Killing Joke?!

W 1984 roku światło dzienne ujrzał utwór Eighties zespołu Killing Joke. Numer promował jako główny singiel ich piąty album studyjny, Night Time. Kompozycja nie osiągnęła zbyt dużego sukcesu, docierając jedynie do 60. miejsca na brytyjskiej liście przebojów. Jak więc duże było zaskoczenie członków grupy, gdy okazało się, że kolejny przebój Nirvany... do złudzenia przypomina utwór ich autorstwa! Muzycy nie ukrywali swojego zdenerwowania całą sytuacją, wprost zarzucając kolegom po fachu, że riff z ich utworu jest dosłownie plagiatem tego, który słyszalny jest w Eighties. Zestresowany konfliktem był także Kurt, zdający sobie sprawę z podobieństwa i zły na siebie, że dał się przekonać menedżerowi Danny'emu Goldbergowi, by to właśnie Come As You Are stał się singlem, zamiast In Bloom, który był oczywistym wyborem Kurta, Dave'a i Krista. 

Sprawa sądowa, do której nigdy nie doszło

Killing Joke nie zamierzali ukrywać przed opinia publiczną, że rozważają pozew przeciwko Nirvanie o naruszanie praw autorskich. Potwierdził to gitarzysta zespołu, Geordie Walker w wywiadzie dla "Kerrang!". Kwestią problematyczną był jednak fakt, iż Nirvana miała w tamtym czasie status dosłownie największego zespołu na świecie, z ogromnym zapleczem finansowym. Do dziś nie wiadomo, czy pozew został złożony do sądu, a następnie odrzucany bądź wycofany, czy jednak Killing Joke nie zdecydowali się na prawną batalię z gigantem. 

Cała sprawa "rozwiązała się" w kwietniu 1994 roku, gdy świat obiegła informacja o nagłej i przedwczesnej śmierci Kurta Cobaina. Muzycy Killing Joke po tak tragicznym zdarzeniu zdecydowali się zapomnieć o całej sprawie i zakopać topór wojenny z pozostałymi członkami Nirvany - Dave Grohl wielokrotnie miał okazje współpracować z formacją w następnych latach.

Czy oba utwory rzeczywiście są do siebie podobne? Sprawdź i porównaj!

Sprawdź, co wiesz o muzyce grunge!

QUIZ Jak dobrze znasz klasyki grunge? Sprawdzimy Twoją wiedzę!

Pytanie 1 z 10
1. Którą wytwórnię płytową uznaje się za tą, która odkryła i spopularyzowała grunge?