John Frusciante - najlepsze riffy gitarzysty. Znają je wszyscy fani Red Hot Chili Peppers!

2024-03-04 9:17

John Frusciante dał się poznać światu przede wszystkim jako gitarzysta formacji Red Hot Chili Peppers. Muzyk od lat z powodzeniem prowadzi także karierę solową, w której to znacznie wykracza poza gitarowe brzmienia, Nie da się jednak ukryć, że to jednak właśnie one przyniosły mu największe uznanie. John ma na koncie wiele nieśmiertelnych riffów, a my wybraliśmy pięć najlepszych!

John Frusciante urodził się 5 marca 1970 roku w Queens w Nowym Jorku. John ma silne muzyczne korzenie - jego ojciec zaczynał karierę jako pianista, a wiedzę zdobywał w prestiżowym Juilliard School, matka zaś była obiecującą wokalistką, zdecydowała się jednak porzucić karierę na rzecz zajmowania się domem. Rodzice przyszłego gitarzysty rozwiedli się, a on z matką przeprowadzili się do Los Angeles, gdzie zamieszkali z nowym partnerem kobiety. Ten zaś, samemu mając artystyczną duszę, niezwykle wspierał dążenia młodego Johna do nauki gry na instrumentach. To właśnie w tym mieście John zaczął angażować się w tworzenie sceny punk rockowej, swoje umiejętności rozwijał, studiując grę Jeffa Becka, Jimmy'ego Page'a, Davida Gilmoura, Jimmiego Hendrixa i Franka Zappy. W wieku 16 lat Frusciante, za zgodą rodziców i po zdaniu koniecznych egzaminów, rzucił szkołę, by skupić się na muzyce.

Red Hot Chili Peppers - 7 najlepszych piosenek z albumu “Unlimited Love”

John Frusciante - wielka kariera i jeszcze większe problemy

John zapoznał się z muzyką Red Hot Chili Peppers już jako czternastolatek, a rok później uczestniczył w swoim pierwszym koncercie formacji. Szybko zaczął się uczyć grać ich numerów na gitarze, w końcu osobiście zapoznał się z Hillelem Slovakiem. Niedługo później John zapoznał się z Flea - Panowie razem jammowali i szybko okazało się, że łączy ich muzyczna chemia. John planował wziąć udział w przesłuchaniach do zespołu Zappy, swojego mistrza, zrezygnował jednak, gdy dowiedział się, że ten surowo zabrania zażywania narkotyków swoim współpracowników, a on, jak sam twierdzi, chciał prowadzić życie godne gwiazdy rocka, pod hasłem "sex, drugs and rock and roll"...

W 1988 roku w wyniku przedawkowania zmarł Slovak. To Flea zaproponował, by zaprosić na przesłuchanie Johna - udało się, a ten został nowym gitarzystą zespołu. Pierwszy album, nagrany z jego udziałem, to Mother's Milk. Przełomem był wydany dwa lata później Blood Sugar Sex Magik. Niestety, sława przeraziła Johna, który zupełnie przestał sobie radzić z uzależnieniem, coraz częściej sięgając po heroinę. W 1992 roku muzyk po raz pierwszy opuścił zespół i całkowicie pogrążył się w nałogu. Ten był na tyle silny, że w 1996 roku media donosiły, że ważący niespełna 40 kg, nie mający zębów, walczący z infekcją krwi i ranami na ramionach, John jest bliski śmierci. Dopiero dwa lata później muzyk zdecydował się zgłosić na terapię. Po dojściu do siebie muzyk powrócił do zespołu i wziął udział w nagraniach kolejnych przełomowych albumów: Californication, By the Way Stadium Arcadium. Następnie zaś... ponownie opuścił grupę. Powrócił w 2019 roku, a zespół w 2022 roku wydał dwie podwójne, świetnie przyjęte płyty - Unlimited Love Retrun of the Dream Canteen. 

Solowa kariera Johna Frusciante

Od momentu pierwszego opuszczenia Red Hot Chili Peppers, John prowadzi karierę solową. Jego debiutancki album, Niandra LaDes and Usually Just a T-Shirt, ukazał się w 1994 roku. Gitarzysta ma obecnie na koncie trzynaście płyt. Od kilku lat muzyk skupia się w ramach działalności solowej na tworzeniu muzyki elektronicznej - najlepszym tego wyrazem są wydane w lutym 2023 roku wydawnictwa . I : i : I I .

Najlepsze riffy Johna Frusciante

John jest niezwykle utalentowanym gitarzystą, zupełnie zakochanym w grze na tym instrumencie, wkładającym w to wszystkie swoje emocje. Wynikiem tego są genialne riffy i solówki muzyka - sprawdź w galerii na samej górze te najlepsze!

Poniżej za to zobacz, jakie ciekawostki skrywa krążek "By the Way"!