Jak wygląda występ niemego chóru? W Cieszynie śpiewają w języku migowym

i

Autor: YouTube

Jak wygląda występ "niemego" chóru? W Cieszynie śpiewają w języku migowym

2023-03-28 14:29

Kiedyś postać tłumacza języka migowego w teledysku lub na koncercie zespołu była rzeczą niecodzienną i wręcz dziwaczną. Na szczęście przez lata podejście do osób z dysfunkcją słuchu się zmienia. Na niektórych koncertach i festiwalach pojawiają się pętle indukcyjne wzmacniające sygnał dla aparatów słuchowych oraz tłumacze języka migowego, dzięki którym niesłyszący mogą poznać tekst utworów i wczuć się w przekaz artysty.

W Polsce tłumaczkę języka migowego można było zobaczyć choćby na koncertach Zenka Kupatasy. Podobnie dzieje się na przykład na corocznej Wielkiej Gali Integracji, gdzie podczas koncertów osoby z uszkodzonym wzrokiem mogą liczyć na audiodeskrybcję, a niesłyszące zarówno na obecność pętli indukcyjnej jak i tłumaczy języka migowego. Są także tak wspaniałe przypadki jak ten zagraniczny festiwal i występ tłumaczki, który przyćmił kapelę na scenie. To jest po prostu genialne!

Czemu zatem nie przejść o krok dalej? Jak pokazuje przypadek działającego przy Uniwersytecie Śląskim „Niemego” Chóru prawie każdą barierę można pokonać, jeśli oczywiście jest chęć i wsparcie. Grupa powstała w 2016 i specjalizuje się w wykonywaniu utworów muzycznych językiem migowym. Członkami zespołu są zarówno studenci, absolwenci jak i pracownicy naukowi.

- Osoby niesłyszące nie słyszą muzyki, ale nie oznacza to, że nie czują jej ciałem poprzez rytm i wibracje – mówi w rozmowie z Polską Agencją Prasową prof. Katarzyna Marcol, dziekan Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie - Na początku patrzono z niedowierzaniem, że w ogóle coś takiego powstało, natomiast w tej chwili (funkcjonowanie chóru) jest dla nas naturalne i oczywiste. Chór stał się wizytówką Uniwersytetu Śląskiego.

Z pewnością bardzo ważne jest to jak taki chór mocno integruje osoby z uszkodzonym słucham: tak ze sobą wzajemnie jak i z otoczeniem. Jednocześnie buduje artystyczny most do świata w pełni słyszących.

Najbliższy koncert Chóru "Niemego" odbędzie się 10 czerwca w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie o godzinie 17.00.

Metalowe albumy wszech czasów / Eska Rock