Jak Billy Corgan zareagował na śmierć Kurta Cobaina? Straciłem największego przeciwnika

i

Autor: NurPhoto/REX Shutterstock/EAST NEWS/AKPA Billy Corgan o śmierci Kurta Cobaina

wypowiedzi muzyków

Jak Billy Corgan zareagował na śmierć Kurta Cobaina? "Straciłem największego konkurenta"

2024-04-05 12:29

Zespół The Smashing Pumpkins był prawdziwą sensacją na muzycznym rynku lat 90. To właśnie na tę dekadę przypada szczyt popularności formacji. Nie da się ukryć, że duży wpływ na to miał sukces Nirvany i to, że dzięki niemu alternatywne brzmienia przedostały się do mainstreamu. Jak na śmierć Kurta Cobain zareagował więc Billy Corgan?

Zespół The Smashing Pumpkins został założony przez Billy'ego Corgana w 1988 roku. Choć formacja wywodzi się ze sceny punk rockowej, bardzo szybko w jej brzmieniu pojawiły się elementy rocka alternatywnego, gotyckiego, heavy metalu, rocka progresywnego, elektroniki czy dream popu. Szczyt popularności grupy przypadł na lata 90., a wiąże się on zwłaszcza z premierą płyt Siamese Dream Mellon Collie and the Infinite Sadness. Początki działalności zespołu przypadły na okres popularności w mainstreamie muzyki alternatywnej, szczególnie grunge'u, co wydarzyło się za sprawą sukcesu Nirvany. Lider The Smashing Pumpkins nigdy nie ukrywał, że zawsze miał ambicje, by dogonić kolegów po fachu.

Grunge’owe kapele wszech czasów / Eska ROCK

Billy Corgan o reakcji na śmierć Kurta Cobaina

Billy Corgan dał temu szczególny wyraz w jednym z wywiadów. W rozmowie z Zanem Lowe dla Apple Music 1 muzyk opowiedział o tym, jak zareagował na śmierć Kurta. Billy powiedział, że czuł szczególny żal i dosłownie płakał po odejściu kolegi po fachu. Muzykiem kierowały jednak nietypowe pobudki - Corgan zdradził w wywiadzie, że szczególny smutek wywołał w nim fakt, iż właśnie stracił swojego największego rywala. Lider The Smashing Pumpkins nie ukrywa, że sukces, jaki udało się osiągnąć Nirvanie, pobudzał go do tego, by tworzyć jak najlepszą muzykę, Corgan widział więc w grupie kogoś w rodzaju przeciwnika, ale takiego, z którym może prowadzić zdrową rywalizację.

Kiedy Kurt umarł, płakałem, ponieważ straciłem największego przeciwnika. Zawsze chciałem pokonywać najlepszych - powiedział Corgan w wywiadzie.

Poniżej sprawdź fakty o "Nevermind" Nirvany!