Happysad

i

Autor: okładka płyty

Happysad - MÓW MI DOBRZE: historia albumu

2021-08-20 16:22

W 2021 roku grupa Happysad obchodzi 20-lecie swojej działalności artystycznej. Z tej okazji przypominamy wam historię ich wszystkich albumów studyjnych. Tym razem cofamy się w czasie o 12 lat, do ery krążka Mów mi dobrze.

Happysad celebruje 20-lecie swojej działalności. Dziś sięgamy pamięcią do 2009 roku, kiedy to na rynku ukazał się ich album Mów mi dobrze. Jakie wspomnienia towarzyszyły wydaniu tego krążka?

Najszybciej wymyślony materiał. Zrobiliśmy sobie salę prób z prawdziwego zdarzenia. Wyglądała jak pokój z najdroższym hotelu. Oczywiście wtedy i oczywiście dla nas. Zakończyły się zawirowania w naszym życiu prywatnym i dostaliśmy najsilniejszy, najbardziej twórczy wiatr w żagle. Utwory brały się znikąd. Niektóre wciąż przynosił Kuba, ale bywało, że wychodziliśmy po sześciu godzinach grania z dwoma skończonymi numerami wymyślonymi wspólnie. To bardzo koncertowy materiał i tymi kategoriami myśleliśmy przy komponowaniu. Podniecała nas wizja grania tych numerów na koncertach, których robiło się więcej i więcej. Po raz kolejny przy jej nagraniu był z nami Leszek Kamiński i po raz kolejny była to dla nas bardzo wartościowa lekcja. Płytę nagrywaliśmy po raz ostatni w sterylnych warunkach studia S3 i S4 w Warszawie.

Co tam w środku gra - Motörhead - No Sleep 'Till Hammersmith

Happysad - płyta Mów mi dobrze

Poniżej zamieszczamy najważniejsze informacje dotyczące kultowego już longplaya.

Tracklista:

 1. Ciało i rozum
 2. Mów mi dobrze
 3. Kostuchna
 4. Taką wodą być
 5. Nie ma nieba
 6. Pętla
 7. Pani K
 8. W piwnicy u dziadka
 9. Made in China
 10. Sami sobie
 11. Lęki i fobie
 12. My się nie chcemy bić

Skład:

Kuba Kawalec – śpiew, gitara

Łukasz Cegliński – gitara, śpiew

Artur Telka – bas

Jarek Dubiński – perkusja

Daniel Pomorski – trąbka, klawisze, akordeon

Gościnnie:

Kasia Gierszewska – śpiew

W utworze My się nie chcemy bić wystąpił chór Miłość w składzie: Aga Kawalec, Beata Ceglińska, Paula Bialska, Łucja Krzemień-Ojek, Julia Jeż, Karol Strzemieczny, Piotr Rogowski, Paweł Hordejuk, Artur Telka, Jarek Dubiński, Łukasz Cegliński, Kuba Kawalec oraz Mikołaj, Franek, Ola, Marysia, Ula i Karolka 

Nagrania:

Studio S4 Polskiego Radia

Produkcja, realizacja, miks i mastering:

Leszek Kamiński

Projekt i wykonanie okładki:

mentalporn.com

Chłopaki nie mieli jasnej wizji okładki tej płyty, bo powstała ona tak szybko, że nikt nie zdążył zawczasu pomyśleć o oprawie graficznej. Poprosili o pomoc Arka Torskiego. Kuba chciał, żeby symbolem tej płyty była łódeczka z papieru. Arek Torski zrobił zdjęcie łódeczki pływającej po wodzie, zamienił w ilustrację i dodał w programie graficznym małe kółeczko ratunkowe. Ten projekt w pierwszej chwili nie wydał się chłopakom ciekawy, więc zrzucili kwestię okładki na wytwórnię Mystic. Tam skierowano ich do firmy mentalporn. Ludzie z tej firmy dość szybko zamienili pomysł Kuby w pierwszą wersję okładki, której głównym bohaterem był syn grafika puszczający papierową łódeczkę na rzece. W kontekście książeczki z tekstami i zdjęciami taka okładka zbyt przypominała zespołowi kościelne plakaty. Grafik dokonał niewielkich zmian i okładkę zaakceptowali. Jak wspomina Łukasz, koszulki, które pojawiły się w okolicy premiery tej płyty, miały jednak okładkę Torskiego. Może chłopaki podświadomie nie byli zadowoleni z projektu mentalporn? Łódka Torskiego to drugi najlepiej sprzedający się wzór koszulki w zespołowym sklepiku, zaraz po tym z buźką, czyli logiem zespołu. Wydaną z okazji dziesięciolecia Mów mi dobrze wersję winylową zdobi pierwsza wersja okładki. O wersji mentalporn, choć wiernie oddawała ich zamysł, chłopaki woleliby nie pamiętać.