Green Day świętuje 25 lat płyty Nimrod. Rocznicowa wersja albumu jest już dostępna!

i

Autor: Materiały prasowe Jubileuszowe wydanie kultowego albumu Green Day

Green Day świętuje 25 lat płyty "Nimrod". Rocznicowa wersja albumu jest już dostępna!

2023-01-27 11:45

Pięciokrotnie nagrodzony Grammy zespół Green Day z okazji 25-lecia premiery wydaje jubileuszową edycję płyty "Nimrod".

Na wydawnictwo "Nimrod XXV" składa się oryginalny album, krążek z wcześniej niepublikowanymi demami oraz koncert z filadelfijskiego Electric Factory zarejestrowany 14 listopada 1997 roku, czyli miesiąc po wydaniu "Nimrod". Zestaw 14 nagrań demo zawiera dwie niepublikowane piosenki Green Day ("You Irritate Me" i "Tre Polka") oraz cover klasyka Elvisa Costello "Alison" (wcześniej niepublikowany).

"Nimrod" - historia kultowego albumu

Oryginalny album "Nimrod" sprzedał się w ponad 3 milionach egzemplarzy. Płyta ukazała się 14 października 1997 roku. Krążek, który trafił do top 10 notowania Billboardu, promowały single "Hitchin' A Ride", "Redundant", "Nice Guys Finish Last" i "Good Riddance (Time of Your Life)". Ostatni z wymienionych rozszedł się w 5 milionach egzemplarzy. Piosenka została napisana jako złośliwa ballada i stała się ścieżką dźwiękową do najważniejszych momentów życia każdego z nas; pojawiła się nawet w finale serialu "Kroniki Seinfelda".

Album 3-krotnie pokrył się platyną w Stanach Zjednoczonych, a w innych krajach zdobył mutliplatynowe, platynowe i złote statusy.

Jeśli "Dookie" był albumem, który wprowadził zespół na główną scenę, "Nimrod" był wielowymiarowym rozwinięciem skrzydeł, które pozwoliło im opanować to, co mają robić teraz, gdy już tam trafili - napisał "KERRANG!". Z kolei "Alternative Press" uznał, że płyta zmieniła reguły gry na muzycznym rynku

Muzyka rockowa lat 2000. - zagranica. Jakie albumy zdefiniowały ten okres?

Green Day - legenda punk rockowego grania

W minione wakacje trio, które ma już swoje miejsce w Rock and Roll Hall of Fame, wyprzedało koncerty w Europie i zagrało na takich festiwalach, jak Innings, Shaky Knees, Lollapalooza, Outside Lands, Rio In Rio, Sea Hear Now czy Firefly. Green Day wystąpił ponadto na Grand Prix Formuły 1 w Singapurze, przyciągając największy tłum od trzech lat (65 tysięcy fanów) oraz na Grand Prix Formuły 1 w Austin.

Założony w kalifornijskim Berkeley Green Day jest jednym z najlepiej sprzedających się zespołów wszech czasów, czego dowodem 75 milionów sprzedanych płyt i 10 miliardów łącznych odsłuchów i odsłon wideo.

Pięciokrotni laureaci Grammy i członkowie Rock and Roll Hall of Fame swój przełomowy album "Dookie" wydali w 1994 roku. Zestaw znalazł 10 milionów nabywców i otrzymał diamentowy status, przyczyniając się w dużej mierze do popularyzacji punk rocka. "Entertainment Weekly" uznał Green Day za najbardziej wpływowy zespół pokolenia, a "Rolling Stone" zauważył, że zainspirowali do powstania najwięcej młodych zespołów od czasu KISS.

W 2004 roku Green Day wydał rock operę "American Idiot", która w USA rozeszła się w nakładzie 8 milionów egzemplarzy, zapewniając grupie uznanie dziennikarzy oraz Grammy w kategorii Najlepszy rockowy album.

To ekscytujący materiał, rodzaj płyty, która wyznacza nowe parametry tego, co jest możliwe dla punkowo-rockandrollowej kapeli w XXI wieku - zauważył krytyk "Mojo". W 2010 roku dzieło doczekało się wystawianej na Broadwayu musicalowej adaptacji, która spotkała się z powszechnym uznaniem.

Wydany w lutym 2020 roku trzynasty longplay Green Day, "Father Of All... ", zadebiutował na 1. miejscu zestawienia Album Sales Chart Billboardu oraz na szczycie list sprzedaży w Wielkiej Brytanii i Australii.

W lipcu 2021 roku Green Day wyruszył w trasę The Hella Mega Tour (w towarzystwie Fall Out Boy i Weezer). Trasa w Stanach Zjednoczonych obejmowała 20 wyprzedanych koncertów stadionowych - w tym w tak znanych miejscach jak Wrigley Field w Chicago, Fenway Park w Bostonie i Dodger Stadium w Los Angeles - a łączna frekwencja wyniosła ponad 630 000 fanów.