Glen Matlock: Rap to nowy punk. Skąd basista Sex Pistols ma takie wnioski?

i

Autor: Wheatley / WENN/agefotostock/East News Rap to nowy punk? Tak twierdzi były basista Sex Pistols

Glen Matlock: "Rap to nowy punk". Skąd basista Sex Pistols ma takie wnioski?

2023-03-02 13:20

Glen Matlock dał się poznać światu jako pierwszy basista punkowej legendy - zespołu Sex Pistols. Można więc uznać, że jak mało kto zna się on na tym, czym jest bunt i gdzie i kiedy można go rozpoznawać. Muzyk ostatnio dość zaskoczył swoim stwierdzeniem - Glen Matlock powiedział w jednym z wywiadów, że rap jest dziś nowym punkiem. Skąd takie wnioski?

Glen Matlock zyskał sławę i rozpoznawalność na świecie jako członek legendarnego zespołu punkowego Sex Pistols. Muzyk był jego pierwszym basistą, odszedł jednak na krótko przed wydaniem jedynego albumu grupy, choć to jemu przypisuje się autorstwo większości utworów, jakie się na nim znalazły. Po zakończeniu przygody z Pistolsami, Matlock współpracował i koncertował chociażby z Iggym Popem, a jakiś czas temu powrócił pamięcią do tych czasów zdradzając, co najmniej podobało mu się w występowaniu z "ojcem chrzestnym punka". 

Glen Matlock twierdzi, że rap to współczesny punk

Obecnie muzyk współpracuje jako basista sesyjny z zespołem Blondie i najprawdopodobniej pojawi się na nadchodzącym albumie grupy. To jednak nie wszystko - już 27 kwietnia ukaże się najnowsze wydawnictwo Matlocka, zatytułowane Consequences Coming. Nim jednak dojdzie do premiery, basista podjął się współpracy z brytyjskim raperem Avelino. Kilka dni temu światło dzienne ujrzał drugi singiel, promujący nadchodzący album muzyka - w nagraniach numeru VEX wziął udział właśnie były muzyk Sex Pistols. We wspólnym wywiadzie dla portalu Louder Sound, muzycy stwierdzili, że "rap to nowy punk". Skąd takie wnioski?

Avelino nie ukrywa, że jego najnowszy album został zainspirowany kultowym krążkiem Sex Pistools - nawiązuje do tego nawet tytuł płyty, God Save the Streets. Matlock zgodził się na współpracę z raperem, gdy zauważył, jego brzmienia nie da się jednoznacznie umieścić w danych kategoriach gatunkowych. Basista jest zdania, że muzyka jest czymś w rodzaju sztafety, gdzie przekracza się kolejne bariery. Matlock przywołał chociażby Beastie Boys, którzy gładko przeszli od punka do hip-hopu. Obaj Panowie zwrócili przy tym uwagę, że to rap jest dziś dużo bardziej przystępny dla młodych ludzi z klas robotniczych, gdyż jego tworzenie nie wymaga takich nakładów finansowych, jak chęć założenia we współczesnym świecie kapeli rockowej.

Sex Pistols – 5 ciekawostek o albumie "Never Mind the Bollocks, Here’s the Sex Pistols" | Jak dziś rockuje?