Gitarzyści i gitarzystki wszech czasów według magazynu Rolling Stone. James Hetfield i Kirk Hammett umieszczeni na wspólnej pozycji!

i

Autor: mpi04/Associated Press/East News Ranking gitarzystów i gitarzystek wszech czasów według "Rolling Stone"

rockowe newsy

Gitarzyści i gitarzystki wszech czasów według "Rolling Stone". Kto znalazł się na pierwszym miejscu?

2024-05-21 14:15

Słynny magazyn "Rolling Stone" zdecydował się stworzyć kolejny ranking, który może szczególnie zainteresować fanów gitarowych brzmień. Tym razem redakcja gazety ułożyła imponujące zestawienie 250. gitarzystów i gitarzystek wszech czasów. W rankingu nie brak zaskoczeń, a jednym z nich z pewnością jest obecność na jednej pozycji Panów z Metalliki!

Magazyn "Rolling Stone" uchodzi za jeden z najważniejszych i najbardziej opiniotwórczych muzycznych na świecie. Jest on obecny na rynku już od ponad pięćdziesięciu pięciu lat i wciąż cieszy się dużym uznaniem. Regularne numery gazety wychodzą co miesiąc, na bieżąco jednak najważniejsze informacje ze świata popkultury pojawiają się na stronie internetowej czasopisma. To właśnie tam udostępniane są, kultowe już, rankingi, przedstawiające różne elementy świata kultury, określone przez redakcję jako te "wszech czasów". Jako osoby szczególnie zainteresowane światem ciężkich brzmień, dostaliśmy już zestawienia koncept albumów wszech czasów, metalowych utworów wszech czasów, czy najlepszych w historii wokalistów i wokalistek

Klub 27 - klątwa, która wisi nad młodymi i sławnymi? /Eska ROCK

"Rolling Stone" i lista gitarzystów i gitarzystek wszech czasów!

Tym razem przyszedł czas na przyjrzenie się tym, których rola w muzyce jest zdecydowanie kluczowa, czyli na gitarzystów i gitarzystki! Redakcja podjęła się zadania stworzenia imponującego, bo liczącego aż 250 pozycji rankingu. Jest to nowa, zaktualizowana wersja listy z 2011 roku, która wtedy liczyła sobie 100 miejsc. Jak zaznaczają twórcy, tym razem spojrzeli na grę na gitarze dużo szerzej, szczególnie pod względem gatunków, nie zabrakło na niej także par gitarzystów, którzy zdają się niejako tworzyć w symbiozie. 

Dokładniej przedstawiamy poniżej pierwszą dwudziestkę zestawienia, zaznaczamy jednak, że na wcześniejszych jego miejscach znaleźli się m.in. Robby Krieger (248. miejsce), Steve Jones (228. miejsce), Glenn Tipton i K.K. Downing (219. miejsce), Lzzy Hale (218. miejsce), Nuno Bettencourt (197. miejsce), Lita Ford (192. miejsce), Peggy Jones (185. miejsce), Paul McCartney (173. miejsce), Chrissie Hynde (172. miejsce), John Lennon (159. miejsce), Ike Turner (148. miejsce), Fredrik Thordendal (141. miejsce), Liz Phair (137. miejsce), Joe Perry (136. miejsce), Dimebag Darrell (131. miejsce), Nita Strauss (129. miejsce), Mike McCready i Stone Gossard (124. miejsce), Lindsey Buckingham (110. miejsce), Slash (105. miejsce), Nancy Wilson (103. miejsce), Mark Knopfler (96. miejsce), Kurt Cobain (88. miejsce), Poison Ivy (87. miejsce), Adrian Smith i Dave Murray (83. miejsce), Joan Jett i Ritchie Blackmore (76. i 75. miejsce), PJ Harvey (49. miejsce), The Edge i Frank Zappa (47. i 46. miejsce), Johnny Ramone i Jonny Greenwood oraz Ed O’Brien (44. i 43. miejsce), Angus Young and Malcolm Young (38. miejsce), Eric Clapton (35. miejsce), Brian May (33. miejsce), Jack White i George Harrison (32. i 31. miejsce), David Gilmour (28. miejsce) czy St. Vincent i John Frusciante (26. i 25. miejsce). Także Panowie z Metalliki, czyli James Hetfield i Kirk Hammett zostali umieszczeni na wspólnej, 23.pozycji. Imponujące zestawienie, prawda?

Pierwsza dwudziestka listy Gitarzystów i gitarzystek wszech czasów według "Rolling Stone"

Poniżej natomiast pierwsza dwudziestka rankingu, która mówi jasno, że od lat król jest tylko jeden i pozostaje nim niezmiennie Jimi Hendrix!

 1. Jimi Hendrix
 2. Chuck Berry
 3. Jimmy Page
 4. Eddie Van Halen
 5. Jeff Beck
 6. Rosetta Tharpe
 7. Nile Rodgers
 8. B.B. King
 9. Joni Mitchel
 10. Duane Allman
 11. Carlos Santana
 12. Jimmy Nolen
 13. Tony Iommi
 14. Prince
 15. Keith Richards
 16. Robert Johnson
 17. Maybelle Carter
 18. Tom Morello
 19. Freddy King
 20. Stevie Ray Vaughan

Oto ciekawostki o albumie "Are You Experienced":

Listen on Spreaker.