Depeche Mode_trio

i

Autor: Materiały prasowe - fot. Anton Corbijn

quizy

Depeche Mode ma w Polsce grono fanów - czy na pewno jesteś jednym z nich? Rozwiąż quiz

2024-05-08 9:34

Depeche Mode to jeden z tych klasycznych zespołów, który nigdy nie schodzi z topu. Grupa jest obecna na rynku od ponad czterdziestu lat, a jej kariera od samego początku obfituje w ogromne sukcesy. Pomimo wielu trudnych chwil, jakie miały miejsce w trakcie istnienia, formacja zawsze wychodzi z nich zwycięsko. Co wiesz na temat brytyjskiej legendy? Sprawdź się w quizie!

Zespół Depeche Mode zaczął oficjalnie funkcjonować w 1980 roku, a jego założycielami byli Andy Fletcher i Vince Clark. W tym samym roku skład uzupełnili Martin Gore Dave Gahan. W początkach swojej działalności formacja bardzo zainspirowała się zdobywającą w tamtym okresie coraz większą popularność muzyką elektroniczną, opartą przede wszystkim na dźwiękach syntezatora i zaczęła tworzyć własny materiał, utrzymany w klimacie synth-popu. Pierwszy koncert grupy, działającej jeszcze wtedy pod inną nazwą, odbył się 14 czerwca 1980 roku. Niedługo później członkowie zespołu zdecydowali się zmienić jego nazwę, a w 1981 roku ukazał się jego debiutancki album, sygnowany już jako Depeche Mode. Płyta Speak & Spell osiągnęła bardzo duży sukces w Wielkiej Brytanii i dotarła do 10. miejsca tamtejszej listy przebojów. Niedługo później zespół opuścił Clarke, a jego miejsce w składzie zajął Alan Winder. W takim kształcie Depeche Mode działało przez kolejne trzynaście lat, wydając takie albumy, jak Black Celebration, Music for the Masses, Violator i Songs of Faith and Devotion. Od 1995, aż do 2021 roku, zespół działał jako trio, osiągając kolejne sukcesy i zdobywając sympatię fanów na całym świecie.

Depeche Mode - 5 ciekawostek o albumie “Songs Of Faith And Devotion” | Jak dziś rockuje?

Depeche Mode - jak dobrze znasz formację? QUIZ!

W 2023 roku zespół wydał nowy album, pierwszy od dnia śmierci Andy'ego Fletchera, który zmarł 26 maja 2022 roku. Krążek Memento Mori ujrzał światło dzienne 24 marca, a w ramach promującej go trasy, grupa zagrała w Polsce dwa koncerty: 2 sierpnia w Warszawie i 4 sierpnia w Krakowie. Dave Gahan i Martin Gore powrócili do naszego kraju na początku 2024 roku, by wystąpić w łódzkiej Atlas Arenie, a miało miejsce dokładnie 27 i 29 lutego.

Jak dobrze znasz historię tej legendy muzyki? Sprawdź się w naszym quizie!

Depeche Mode - jak dobrze znasz angielską legendę muzyki? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Pod jaką nazwą początkowo działał zespół?