Alice Cooper wskazuje trzy zespoły, których powinien posłuchać każdy początkujący muzyk

Alice Cooper wskazuje trzy zespoły, których powinien posłuchać każdy początkujący muzyk
Autor: Karol Makurat/REPORTER Jakie grupy powinien znać obiecujący muzyk?

Nie da się ukryć, że Alice Cooper to weteran światowej sceny rockowej. Muzyk rozpoczął karierę ponad pięćdziesiąt lat temu, nazywany jest “ojcem chrzestnym shock rocka” i jest prawdziwym mistrzem wspaniałych, scenicznych spektakli, pełnych makabry i elementów żywcem wziętych z horrorów. Warto więc posłuchać, jakie rady ma artysta dla młodych, początkujących muzyków? Cooper wspomniał szczególnie, jakie trzy zespoły powinien znać każdy, komu marzy się kariera w przemyśle muzycznym.

Alice Cooper rozpoczął karierę muzyczną w 1969 roku, choć już od swoich szkolnych lat działał w pierwszym zespole. Z czasem grupa ta przeniosła się do Los Angeles, zmieniła swoja nazwę na Alice Cooper i już w 1969 roku wydała swój debiutancki album - Pretties for You. Formacja narobiła sporo szumu, głównie za sprawą swojego wizerunku i szalonego zachowania frontmana na scenie, jednak na sukces komercyjny musiała poczekać do 1971 roku - to wtedy ukazał się album Love It to Death. Zespół funkcjonował do 1975 roku, po tym czasie Alice Cooper oficjalnie zmienił swoje imię i nazwisko i rozpoczął karierę solową. Muzyk ma na swoim koncie aż dwadzieścia jeden albumów solowych, w tym kultowe już Welcome to My Nightmare, From the Inside, Trash, Hey Stoopid czy Dirty Diamonds.

Jan Borysewicz w Esce ROCK - o koncercie MTV Unplugged i nie tylko!

Alice Cooper ma rady dla początkujących muzyków

Muzyk jest obecnie jurorem w nowym amerykańskim programie “NO COVER”, w którym młodzi, początkujący muzycy wykonują swoje własne piosenki, a sędziowie oceniają, czy mają oni szansę podbić światowe sceny. Obok Coopera w jury zasiadają Lzzy Hale z Halestorm, wokalista Bush - Gavin Rossdale, gitarzysta Animals as Leaders, Tosin Abasi i brytyjska artystka Bishop Briggs. Właśnie z tej okazji artysta udzielił ostatnio wywiadu tygodnikowi “LA Weekly”. Zdradził w nim, jakie ma rady dla początkujących muzyków. Według niego kluczem do sukcesu jest dobra piosenka:

Możesz być wściekłym zespołem punk rockowym, ale napisz na ten temat piosenkę. Nie skupiaj się wyłącznie na riffie lub partii perkusyjnej i krzyczeniu na mnie. To nie jest piosenka. Musisz mieć zwrotkę i refren. - powiedział Alice Cooper.

Jakich zespołów powinien posłuchać każdy początkujący muzyk według Alice Coopera?

Muzyk zdradził także, z twórczością jakich grup radzi się zapoznać obiecującym artystom, których spotyka na swojej drodze. Cooper wskazał na Beatlesów, Beach Boys i The Four Seasons - artysta uważa, że grupy te pisały doskonałe piosenki.

“Detroit Stories” - najnowszy album Alice Coopera

Ostatni album Alice Coopera - Detroit Stories - ujrzał światło dzienne 26 lutego 2021 roku. Płyta, wyprodukowana przez legendarnego Boba Ezrina, otrzymała ogólnie dobre recenzje. W wywiadach muzyk wspominał jednak, że w trakcie pracy nad krążkiem powstało bardzo dużo materiału, niewykluczone więc, że trafi on na kolejne wydawnictwa.