Historia zespołu ABBA jest naprawdę wyjątkowa. Grupę utworzyli szwedzcy muzycy i wokalistki, już bardzo dobrze znani w tym czasie na swoim rodzimym rynku muzycznym. Zespół zadebiutował w 1973 roku albumem Ring Ring, kluczowy dla całej jej dalszej działalności okazał się jednak kolejny rok, gdy Agnetha, Frida, Björn i Benny wydali album Waterloo i wzięli udział w konkursie Eurowizji, który udało się im wygrać. Po tym zdarzeniu o formacji zaczęło stawać się coraz głośniej, a ta skupiła się na nagrywaniu nowych albumów, w tym dziś już zupełnie kultowych Arrival, Voulez-Vous, Super Trouper czy The Visitors , po wydaniu którego ABBA zniknęła z rynku.
Muzycy skupili się na karierach solowych i projektach pobocznych, grupa powróciła jednak zupełnie niespodziewanie w 2021 roku, wydając album Voyage i wyprawiając swoje awatary w trasę po świecie. To właśnie wydawnictwo sprzed trzech lat zapewniło zespołowi jego pierwsze w karierze nominacje do nagrody Grammy. Niestety, mimo aż pięciu nominacji w latach 2022 i 2023, ABBA nie zdobyła ani jednej statuetki.
ABBA wyróżniona przez króla
Ten rok jest szczególny dla ABBY - to właśnie w 2024 roku przypada jubileusz 50-lecia udziału grupy w Eurowizji, a więc momentu, który na zawsze zmienił historię nie tylko szwedzkiej, ale też światowej popkultury.
Dowodem na to, jak ważna jest ABBA dla historii swojej ojczyzny z pewnością jest fakt, iż jej członkowie i członkinie właśnie otrzymali tzw. Order Wazów, czyli jedno z najważniejszych szwedzkich odznaczeń. Na uroczystej ceremonii stawili się zarówno Frida, Agnetha, Benny, jak i Björn, pokazując się razem publicznie po raz pierwszy od dwóch lat. Wyróżnienie muzykom wręczył osobiście Król Szwecji Karol XVI Gustaw, a jako uzasadnienie wręczenie Orderu Wazów podano "bardzo wybitny wkład w szwedzkie i międzynarodowe życie muzyczne".