ABBA z ogromnym wyróżnieniem od szwedzkiego króla!

i

Autor: Stella Pictures/ABACA/Abaca/East News Legendarna czwórka po raz pierwszy od dawna znowu razem ze szczególnej okazji

muzyczne wiadomości

ABBA z ogromnym wyróżnieniem od szwedzkiego króla! Legendarna czwórka znowu razem!

2024-06-05 12:24

ABBA to jedna z najsłynniejszych grup w historii muzyki. Choć ta dosłownie zniknęła z rynku na początku lat 80., jej legenda wciąż jest niezwykle żywa, zwłaszcza teraz, gdy mija dokładnie 50 lat od jej przełomowej wygranej na Eurowizji. To właśnie teraz również członkowie zespołu zostali w sposób szczególny uhonorowani przez szwedzkiego Króla.

Historia zespołu ABBA jest naprawdę wyjątkowa. Grupę utworzyli szwedzcy muzycy i wokalistki, już bardzo dobrze znani w tym czasie na swoim rodzimym rynku muzycznym. Zespół zadebiutował w 1973 roku albumem Ring Ring, kluczowy dla całej jej dalszej działalności okazał się jednak kolejny rok, gdy Agnetha, Frida, Björn i Benny wydali album Waterloo i wzięli udział w konkursie Eurowizji, który udało się im wygrać. Po tym zdarzeniu o formacji zaczęło stawać się coraz głośniej, a ta skupiła się na nagrywaniu nowych albumów, w tym dziś już zupełnie kultowych Arrival, Voulez-Vous, Super Trouper czy The Visitors , po wydaniu którego ABBA zniknęła z rynku.

Muzycy skupili się na karierach solowych i projektach pobocznych, grupa powróciła jednak zupełnie niespodziewanie w 2021 roku, wydając album Voyage i wyprawiając swoje awatary w trasę po świecie. To właśnie wydawnictwo sprzed trzech lat zapewniło zespołowi jego pierwsze w karierze nominacje do nagrody Grammy. Niestety, mimo aż pięciu nominacji w latach 2022 i 2023, ABBA nie zdobyła ani jednej statuetki.

Muzyka rockowa lat 70-tych - zagranica

ABBA wyróżniona przez króla

Ten rok jest szczególny dla ABBY - to właśnie w 2024 roku przypada jubileusz 50-lecia udziału grupy w Eurowizji, a więc momentu, który na zawsze zmienił historię nie tylko szwedzkiej, ale też światowej popkultury.

Dowodem na to, jak ważna jest ABBA dla historii swojej ojczyzny z pewnością jest fakt, iż jej członkowie i członkinie właśnie otrzymali tzw. Order Wazów, czyli jedno z najważniejszych szwedzkich odznaczeń. Na uroczystej ceremonii stawili się zarówno Frida, Agnetha, Benny, jak i Björn, pokazując się razem publicznie po raz pierwszy od dwóch lat. Wyróżnienie muzykom wręczył osobiście Król Szwecji Karol XVI Gustaw, a jako uzasadnienie wręczenie Orderu Wazów podano "bardzo wybitny wkład w szwedzkie i międzynarodowe życie muzyczne".

Oto ciekawostki o albumie "Waterloo":