Warto przygarniać. Domowe zwierzęta pomagają w ochronie przed demencją

i

Autor: Pixabay

wiadomości

Warto przygarniać. Badania dowodzą, że domowe zwierzęta pomagają w ochronie przed demencją

2024-05-21 9:09

Nie trzeba przekonywać ludzi, którzy wychowywali się ze zwierzętami, jak bardzo pomaga to w rozwoju osobistym, tak psychicznym jak i fizycznym. Wiele osób, które mogłyby skorzystać z takiego towarzysza w swoim życiu, lubi zasłaniać się wymówkami: „nie mam czasu”, „będzie brudno”, „w moim wieku…” i tak dalej. Otóż wiek właśnie jest kluczowym argumentem, tylko że „za”, a nie „przeciw”.

Opublikowane przez Uniwersytet w Michigan badania wskazują na tak zwany „efekt pupila”. Objawia się on tym, że badane osoby, które opiekowały się zwierzętami na starość (swoją) miały znacznie lepsze wyniki jeśli chodzi o sprawność serca i układu jelitowego niż ci, którzy mieli komplet wymówek.

Od tej piosenki zaczął się rock'n'roll? Historia powstania utworu "Maybelline"

Badania przeprowadzono na grupie około 20 tysięcy osób, które w większości były powyżej pięćdziesiątego roku życia. U osób 65+ zaobserwowano także zmniejszenie ryzyka wystąpienia i pogłębiania się demencji. Czynnikami, które podnoszą współczynnik jej ryzyka są problemy z krążeniem, uczucie osamotnienia i chroniczny stres, stany lękowe. Na wszystkie z nich pozytywnie wpływa życie z domowymi zwierzętami.

Zwracamy przy tej okazji uwagę, że najlepszych przyjaciół cztero-lub mniej-nożnych zdobywa się przygarniając zwierzaki, które potrzebują domów. Hasło „nie kupuj adoptuj” jest słuszne nie tylko ze względu na ograniczanie rynku nieszczęśliwych przerasowionych zwierząt, często obarczonych wadami genetycznymi, oraz popytu na pseudohodowle – to także krok na drodze do zminimalizowania problemu porzuconych zwierzaków. Dopóki potrzebne są schroniska, dopóty należy przygarniać. Jak widać po badaniach naukowców – na każdym etapie życia nam to może pomóc.

Jak wygląda dom pogrzebowy dla zwierząt