Warszawska turystyka ucierpiała na pandemii

i

Autor: materiały prasowe Warszawska turystyka ucierpiała na pandemii

Warszawa ucierpiała na pandemii. "Mamy o 75 proc. mniej turystów"

2021-09-22 15:38

Warszawska turystyka znacząco ucierpiała na pandemii. 75 proc. mniej turystów i 30 proc. mniej przychodów z tego tytułu w 2020 roku odnotowało stołeczne biuro turystyki. Najwięcej pieniędzy zostawili w galeriach handlowych i knajpach. Wśród obcokrajowców zdecydowanie najwięcej w Warszawie w tym okresie wydali Brytyjczycy, a wśród Polaków – krakowianie.

Raport z anteny 22.09, godz.10

Pandemia mocno uderzyła w warszawską turystykę

Jak podaje stołeczne biuro turystyki, w 2020 roku turyści z zagranicy zostawili w Warszawie 5,8 mld złotych. To o 30 proc. mniej niż wcześniej. Od stycznia do grudnia ubiegłego roku odnotowano w Warszawie 3,3 mln przyjazdów turystów. To o 6,8 mln mniej niż w 2019 roku. Największy spadek – bo aż 75-procentowy – dotyczył turystów zagranicznych. W badanym okresie odbyli oni zaledwie 700 tys. podróży do Warszawy. Krajowy ruch turystyczny zmniejszył się natomiast o 64%: z 7,3 do 2,6 mln - podaje ratusz.

- W roku wybuchu pandemii COVID-19 załamanie ruchu turystycznego nastąpiło w drugim kwartale. Choć latem odnotowano odbicie spowodowane poluzowaniem obostrzeń epidemicznych – zwłaszcza w przypadku turystów krajowych – to już pod koniec roku, wraz z drugą falą zachorowań, liczba przyjazdów znów znacząco spadła - mówi Marzena Wojewódzka ze stołecznego ratusza.

Skąd przyjeżdżali turyści odwiedzający Warszawę?

Zdecydowaną większość, bo prawie 80%, stanowili Polacy, co potwierdza trend wyboru bliskich destynacji w związku z ograniczeniami w ruchu turystycznym. Wśród zagranicznych gości najwięcej było przyjezdnych z Niemiec (ponad 20%), Wielkiej Brytanii (18%) i Francji (9%), przy czym sporą część stanowiły osoby polskiego pochodzenia. - Niezmiennie za największą atrakcję uznawane było – zarówno przez Polaków, jak i obcokrajowców – Stare Miasto. Jednak w swojej ocenie turyści z Polski i z zagranicy byli zgodni tylko co do pierwszego miejsca w rankingu atrakcji. Na podium wśród turystów krajowych znalazły się bowiem Łazienki Królewskie oraz Pałac Kultury i Nauki, a cudzoziemcy wyróżnili Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Zamek Królewski - mówi Wojewódzka.

Pomimo zamrożenia branży na dużą część 2020 roku, otwarto 7 nowych hoteli, a baza noclegowa powiększyła się do ponad 50 tys. miejsc noclegowych.

Czytaj także: Warszawskie Święto Drzewa - Milion drzew dla Warszawy! Dzieci będą mogły posadzić sadzonki!

Psychotest. Czy jesteś zazdrosna/zazdrosny?

Pytanie 1 z 7
Jak często kłócisz się z partnerem/partnerką o inne osoby?
Źródło: Warszawa ucierpiała na pandemii. "Mamy o 75 proc. mniej turystów"