Warszawa jak USA - grasują po niej... szopy! Jakie czynią szkody? Skąd wzięły się w stolicy?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Warszawa jak USA - grasują po niej... szopy! Jakie czynią szkody? Skąd wzięły się w stolicy?

2020-11-18 10:00

Warszawa jak USA - grasują po niej... szopy! Jakie czynią szkody? Skąd wzięły się w stolicy? Chociaż tego zwierzaka dobrze znają jako wesołego przyjaciela ludzi ci, którzy są fanami kreskówkowej opowieści o Pocahontas, to w Stanach Zjednoczonych potrafi on przysporzyć ogromnych problemów. Rozgrzebują śmieci, drapią, niszczą i... właśnie ruszyły na Warszawę! Uwaga na szopy!

Warszawa jak USA - grasują po niej... szopy! Jakie czynią szkody? Skąd wzięły się w stolicy? Lasy Miejskie opublikowały nagranie z fotopułapki, na którym możemy zobaczyć małego grasanta. Pułapka zarejestrowała przejście wzdłuż Rudawki (Las Bielański) szopa pracza. Leśnicy alarmują, że chociaż zwierze wygląda wyjątkowo niewinnie, to odradzane jest:

  • dokarmianie szopów
  • dotykanie, głaskanie
  • zachęcanie, aby zwierzę zbliżyło się do człowieka

Skąd szop mógł się znaleźć w stolicy? Możliwe, że przewędrował z innego obszaru kraju lub też uciekła swojemu właścicielowi.

Szopy w Polsce - skąd się wzięły?

W Polsce można już spotkać żyjące na wolności szopy. Jak do tego doszło? Podobnie jak wiele innych nierodzimych gatunków zostały one sprowadzone przez prywatnych hodowców. W Europie traktuje się je jako gatunek obcy i inwazyjny.

Pomagają rodzinie, która straciła dom w wybuchu

Dzikie, egzotyczne zwierzęta. Rozpoznacie je, co o nich wiecie? [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Jak się nazywa słynny prowadzący/narrator programów przyrodniczych produkcji BBC, który od lat 50. XX w. przybliża nam życie dzikich zwierząt?
Źródło: Warszawa jak USA - grasują po niej... szopy! Jakie czynią szkody? Skąd wzięły się w stolicy?