Syrenka

i

Autor: pixabay.com

W Muzeum Warszawy przemówiły eksponaty! Powstały wyjątkowe audioreportaże

2020-11-17 16:23

Nadwiślańska syrenka, portret Powstańca z Nigerii i maskotka uczestniczki Powstania - te trzy przedmioty stały się inspiracją do stworzenia audioreportaży we współpracy z Muzeum Warszawy. Pozwalają one poznać historie stołecznych bohaterów z innej perspektywy.

Ten chodnik powstał w jedną noc! Mieszkańcy Wilanowa wzięli sprawy w swoje ręce

W Muzeum Warszawy... przemówiły eksponaty!

Na fanów stołecznej historii czekają trzy audioreportaże, czyli dźwiękowe opowieści, których inspiracją były trzy przedmioty ściśle związane ze stolicą.

Zdasz test na pieszego? Sprawdź, czy nie stwarzasz zagrożenia!

Pytanie 1 z 15
Kiedy pieszy ma obowiązek posiadać odblaski?

"Pierwszy eksponat to portret nigeryjskiego Powstańca Warszawskiego Augusta Agboli O'Browna ps. Ali, kolejny to zabawka, maskotka należąca do walczącej w Powstaniu Wandy Traczyk-Stawskiej, a trzeci to... pomnik Syrenki, który dziś możemy oglądać na bulwarach. Twarzy użyczyła jej Krystyna Krahelska" - mówi autorka reportaży, Aleksandra Zbroja.

Dodaje, że zgodnie z początkowym założeniem, nagrania miały mieć zaledwie kilka minut. Później okazało się, że rozrosły się do godziny, zostali w nie także zaangażowani muzycy czy archiwalne nagrania bohaterów, między innymi uczestniczki Powstania Warszawskiego Wandy Traczyk- Stawskiej.

Autorka podkreśla, że zależało jej nie tylko na opowiedzeniu historii, ale lepszym poznaniu i odkryciu postaci - jak chociażby Krystyny Krahelskiej, która nie tylko walczyła w Powstaniu, ale użyczyła twarzy warszawskiej Syrence, którą dziś możemy oglądać na Bulwarach.

"Wokół niej narosło wiele wzniosłych słów, ale w tym wszystkim zapominamy, że była to niezwykle inteligentna, ironiczna dziewczyna, która spała u swoich znajomych kątem na kanapie. Dodatkowo, od zawsze wytykano jej problem z wagą" - dodaje Zbroja.

Fragmenty audioreportaży są dostępne na stronie Muzeum Warszawy.

Źródło: W Muzeum Warszawy przemówiły eksponaty! Powstały wyjątkowe audioreportaże