W Hiszpanii odkryto kość prawdopodobnie najstarszego Europejczyka. Ma 1.4 mln lat!

i

Autor: Fundacia Atapuerca/Twitter Ten kawałek szczęki sprawił, że szczęki opadły - naukowcom!

W Hiszpanii odkryto kość prawdopodobnie najstarszego Europejczyka. Ma 1.4 mln lat!

2022-07-13 12:41

Prawdopodobnie był członkiem jednej z pierwszych społeczności, które z Afryki przywędrowały do tej części kontynentu.

Taki wiek znaleziska archeologicznego to naprawdę duża sprawa. Wystarczy porównać sobie z poprzednim właścicielem tytułu najstarszego zachowanego fragmentu ludzkich kości, który był młodszy o 200 tysięcy lat. To nie tylko pozwala na rekonstrukcję wyglądu dawnych mieszkańców tej części świata, ale przede wszystkim pomaga zrozumieć kiedy rozpoczęły się migracje z terenów Afryki do między innymi Europy.

Damian Ukeje w Esce ROCK. "Była obawa, że już nigdy nie zaśpiewam. To mój drugi debiut”

Filmik oraz zdjęcia fragmentu szczęki opublikowała fundacja Fundacion Atapuerca. Jej nazwa pochodzi od osady w Hiszpanii, gdzie już w 1899 podczas budowy linii kolejowej odkryto pierwsze ślady dawnych ludzi. Przełomowe okazało się odkrycie w 1996 roku. Wtedy to w okolicy miasteczka znaleziono najstarsze szczątki ludzkie. Miały być w wieku od 700 tysięcy do miliona lat. To jednak nie koniec, bo w 2007 dokonano kolejnego odkrycia: ludzkich kości w wieku około 1,2 mln lat. To właśnie ich rekord został właśnie przekroczony, choć na 100% muszą to dopiero potwierdzić ekspertyzy datowania radiowęglowego (mierzenie stopnia rozpadu izotopów węgla).

Do tej pory nie ustalono do jakiego gatunku hominidów dokładnie należał właściciel szczęki. Podejrzewa się, że może być to Homo antecessor, ponieważ do tego gatunku należały wcześniej znalezione szczątki. Mają kilka podobieństw do Homo erectus, ale nie brakuje im też zbliżonych do Neandertalczyków.

Czas archaicznej prehistorii to wciąż wielka i pasjonująca zagadka. Kolejne znaleziska mają ułatwić zrozumienie w jaki sposób ludzie migrowali z Afryki na północ oraz jak wyglądały ich relacje z innymi gatunkami hominidów. Najwyraźniej Homo antecessor był pierwszy, ale później dołączył do niego Homo sapiens. Na stałe najprawdopodobniej trafili do Europy i w około 5 tysięcy lat doprowadzili do wyginięcia całej populacji Neandertalczyków zamieszkujących Europę.