Drogowskazy / Mikołaj Choroszyński

i

Autor: Eska Rock

Uzależnienie od jedzenia - przyczyny i konsekwencje. Jak podjąć skuteczną walkę z tym nałogiem?

2022-06-10 12:03

Uzależnienie od jedzenia to poważny problem, który może prowadzić do negatywnych konsekwencji. Jakie produkty są najbardziej uzależniające i dlaczego tak się dzieje, że nie możemy przejść obojętnie obok batonika, cukierków, czy hamburgerów? Jak temu przeciwdziałać?

Uzależnienie od jedzenia to coraz częściej występująca skłonność u osób w każdym wieku: dzieci, młodzieży, dorosłych i także seniorów. Jakie są tego przyczyny i konsekwencje? Jak się okazuje jest taka żywność, która zdecydowanie nas przyciąga i trudno z niej zrezygnować. Jakie produkty spożywcze są najbardziej uzależniające i dlaczego? Jak wygląda skuteczna walka z tym "nałogiem"? Kompulsywne objadanie jest niekorzystne dla naszego zdrowia i może prowadzić do poważnych chorób. Często ma również podłoże psychicznie i jest związane ze stresem lub problemami emocjonalnymi. W jaki sposób wprowadzić zdrową dietę w swoje życie? Czym można zastąpić słodycze? Czy coraz wyższe ceny żywności sprawią, że będziemy jedli mniej i zdrowsze posiłki? Jak może wyglądać nasze menu w czasach kryzysu żywnościowego? Na wszystkie pytania odpowiada w kolejnym odcinku Drogowskazów specjalista, Mikołaj Choroszyński.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kredyt hipoteczny - jak Polacy radzą sobie ze spłatą rat? Jakie zmiany czekają kredytobiorców?

Czym jest jedzenie kompulsywne?

Nałogi mogą być różne. To nie tylko palenie papierosów i nadużywanie alkoholu. Do nałogów śmiało można zaliczyć również spożywanie dużej ilości pokarmów nad którymi nie możemy zapanować. Jedzenie kompulsywne polega na nadmiernym i niezależnym od uczucia głodu objadaniem się. Przyczyną takiego uzależnienia może być stres, liczne problemy z emocjami, lęk lub zaniżona samoocena. Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne uznało je nawet za zaburzenie podobne do bulimii czy anoreksji.

Jak leczyć uzależnienie od jedzenia?

Leczenie jedzenia kompulsywnego opiera się przede wszystkim na psychoterapii. Pomoc specjalisty (zarówno psychiatry i psychologa) może okazać się bardzo pomocna. Szczególnie w przypadku znalezienia prawdziwej przyczyny zaburzenia, a później w walce z własnymi emocjami i osobistymi problemami. Osoba uzależniona może nie poradzić sobie samodzielnie z problemem, dlatego wskazana jest pomoc kogoś zaufanego. Dobrym początkiem jest przyznanie się do nałogu najbliższym osobom.

O tym, w jaki sposób wprowadzić zdrową dietę w swoje życie lub gdzie jeszcze szukać pomocy i jak skutecznie pozbyć się uzależnienia od jedzenia, wypowiedział się w kolejnej edycji "Drogowskazów" Mikołaj Choroszyński - specjalista do spraw żywienia i dietetyki, psychodietetyk, wykładowca akademicki i autor książek. Z całą rozmową możecie zapoznać się poniżej.

Listen to "O uzależnieniu od jedzenia i diecie w kryzysowych czasach" on Spreaker.