Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva Zdjęcie ilustracyjne

Ten błąd popełnia wielu kierowców. Podpowiadamy jak nie zepsuć klimatyzacji w samochodzie [PORADY]

2021-11-16 9:48

To, że klimatyzacji używamy w samochodach latem jest czymś oczywistym. Kiedy nadchodzi sezon jesienno-zimowy wielu kierowców całkowicie przestaje używać klimatyzacji co jest dużym błędem który może doprowadzić do jej uszkodzenia. Dlaczego używanie klimatyzacji zimą jest bardzo ważne? Odpowiadamy.

Klimatyzacja w samochodzie przydatna nie tylko w lecie

Większość kierowców używa klimatyzacji w samochodach tylko latem – a to duży błąd, bo ten niezwykle przydatny układ może poważnie na tym ucierpieć. Zazwyczaj powodem takiego działania są kwestie dotyczące zużycia paliwa. Wyliczono, że włączona klimatyzacja nieznacznie podnosi spalanie – średnio o ok. 0,5-1,5 l na godzinę pracy silnika. Kierowcy, którzy w ten sposób chcą nieco zmniejszyć wydatki na paliwo lub zminimalizować zużycie układu klimatyzacji taką praktyką mogą tylko wygenerować sobie dodatkowe koszty na wiosnę. Prawda jest taka, że aby klimatyzacja dłużej nam służyła musi regularnie pracować.

Nieużywanie klimatyzacji przez większą część roku (od jesieni do lata) na pewno nie przyczyni się do przedłużenia żywotności tego układu. Wynika to przede wszystkim z charakterystyki jego pracy. Klimatyzacja w aucie wymaga regularnego uzupełniania substancji chłodzącej, która równocześnie jest nośnikiem oleju dla „serca” całego układu, czyli sprężarki klimatyzacji. Jeśli wyłączymy klimatyzację na kilka miesięcy, to przyczynimy się do szybszego skorodowania niektórych części układu, np. elementów ciernych sprzęgła kompresora. I tu kończy się nasza oszczędność, bo taki nowy element, w zależności od modelu samochodu, kosztuje od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Jak dbać o klimatyzację?

Eksperci radzą, by w okresie jesienno – zimowym regularnie włączać klimatyzację, by ją „rozruszać”. Serwisanci zalecają, aby w tym okresie uruchomić ją przynajmniej raz w tygodniu na kilkanaście minut, tak by pobudzić do życia cały układ i nie dopuścić do rozwarstwienia czynnika chłodzącego. Dzięki temu prostemu zabiegowi będziecie mieć pewność, że system miał zapewnione odpowiednie smarowanie i nie zdziwicie się podczas próby uruchomienia go latem.

Istotne jest także kontrolowanie poziomu czynnika chłodzącego w układzie. Poziom chłodziwa warto uzupełniać nawet co rok, przy okazji np. wymiany opon (dlatego właśnie dla zapominalskich niektóre placówki łączą wulkanizację z usługami serwisowania klimatyzacji). Warto też co jakiś czas pomyśleć o wymianie filtra kabinowego i odgrzybieniu kanałów wentylacyjnych dedykowanym do tego preparatem, który można kupić w większości hipermarketów.

Inne powody, dla których warto włączyć klimatyzację jesienią i zimą. Zimą klimatyzacja może pełnić rolę zwyczajnego ogrzewania, z kilkoma „bonusami”. Klimatyzacja bowiem osusza powietrze, co oznacza, że włączając ją szybko i skutecznie pozbędziemy się zaparowanych szyb. Oprócz tego włączona klimatyzacja ogranicza ryzyko osadzania się wilgoci wewnątrz samochodu, dzięki czemu ograniczymy rozwój grzybów i pleśni w trudno dostępnych miejscach w aucie. Dlatego warto w tym okresie w miarę regularnie używać klimatyzacji, choćby w celu usunięcia możliwie jak największej ilości wilgoci z wnętrza naszego auta – bo jazda samochodem, którego tapicerka śmierdzi pleśnią nie należy do najprzyjemniejszych.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Ten błąd popełnia wielu kierowców. Podpowiadamy jak nie zepsuć klimatyzacji w samochodzie [WIDEO, PORADY]