Tęczowe jaskinie to jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Są także śmiertelnie niebezpieczne

i

Autor: Wikipedia / Mathew Nichols / Instagram

Tęczowe jaskinie to jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Są także śmiertelnie niebezpieczne

2022-09-07 11:40

Na zdjęciach wyglądają bajecznie, dlatego podróżnicy starają się jak mogą, by tam dotrzeć. Jednak lokalne służby stanowczo tego odradzają.

Jak wiele zaryzykujesz by zrobić piękne zdjęcie i pochwalić się nim na Instagramie? Pieniądze? Zdrowie, a może nawet życie? My zdecydowanie nie polecamy dla ładnych zdjęć rzucać na szalę swojego zdrowia. Jednak jesteśmy w stanie zrozumieć zachwyt nad tęczowymi jaskiniami w parku Mount Rainier National Park, na terenie stanu Waszyngton, w USA.

Tomek Lipiński w Esce ROCK: rozmowa o wolności, inspiracji, rzeczywistości i fascynacji młodym pokoleniem

Ostatnio jaskinie stały się gorącym tematem w internecie po tym jak Mathew Nichols zamieścił w Instagramie przepiękne zdjęcie pokazujące grę świateł wewnątrz lodowej jaskini.

Fotograf przekonuje, że zdjęcie nie zostało w żaden sposób obrobione, nie przechodziło korekcji kolorów, poziomów lub kontrastu. Nietrudno zgadnąć, że odzew na taki widok był ogromny, a internauci wręcz zalali profil Nicholsa pytaniami gdzie można zobaczyć taki kawałek świata. Z pewnością już połowa bloggerów i bloggerek podróżniczych USA gotuje się w blokach startowych by ruszyć w to miejsce i zrobić sobie legendarne selfie.

Tym, którzy planują taką wyprawę polecamy gorąco przeczytać oficjalne ostrzeżenie wydane przez National Park Service, służbę zawiadującą parkami narodowymi w Stanach Zjednoczonych. NPS stanowczo odradza szukania i zwiedzania lodowych jaskiń ze względu na ryzyko odrywających się i spadających czap lodowych ze stropów tuneli. Największe kawały lodu potrafią nawet mieć rozmiary samochodu. Zdarzały się przypadki, gdy nieostrożni turyści odnosili rany.

W podobnych jaskiniach w stanie Waszyngton w 2015 roku jedna osoba zginęła, a 5 zostało rannych podczas częściowego zawalenia się jaskini w Mount Baker-Snoqualmie National Forest, w okolicach Seattle. Inny wypadek miał miejsce pięć lat wcześniej, kiedy z powodu oderwanego kawału lodu ze stropu jaskini zginęła jedenastoletnia dziewczynka.

Biorąc pod uwagę bardzo ciepłe lato i ogólną tendencję do ocieplania się klimatu NPS tym bardziej odradza wchodzenia do lodowych jaskiń, bo ryzyko zawaleń lodowych jest jeszcze większe.