Te skały przeraziły geologów i my też powinniśmy się martwić. Są z plastiku

i

Autor: RODRIGO FONSECA/AFP/East News

Te skały przeraziły geologów i my też powinniśmy się martwić. Są z plastiku

2023-03-24 17:04

Tajemnicze turkusowe kamienie odkryto w okolicach Brazylii, na jednej z wulkanicznych wysp. Geolodzy określili je jako "nowe i przerażające". Oczywiście to martwe formy, które nie zaatakują nikogo, jednak pokazują jasno, że ludzka działalność na naszej planecie nie pozostaje bez śladów. Są one tak dotkliwymi ranami dla przyrody, że pozostaną po nas w pokładach ziemi.

Już teraz wiadomo, że antropocen, czyli krótka chwila w życiu naszej planety, gdzie gwałtowny rozwój ludzkie cywilizacji odbija się na wszystkich środowiskach i ekosystemach, pozostawi po sobie pokłady pyłu, beton, ślady zanieczyszczenia powietrza i setki ton śmieci w glebie. Jeśli po nas nastąpi jakakolwiek cywilizacja, która także będzie badać dzieje Ziemi w podłożu, natrafi na wiele "pamiątek" po nas. Wśród nich będą także "plastiglomeraty", czyli skupiska tworzyw sztucznych, które spoiła ze sobą aktywność wulkaniczna.

To nowe i przerażające, bo oznacza, że zanieczyszczenie osiągnęło już zasięg geologiczny – mówi Fernanda Avelar Santos z Federalnego Uniwersytetu Parany w rozmowie z agencją Reutera – Udało nam się dość do tego, że większość z tych zanieczyszczeń pochodzi z sieci rybackich, których szczątki często zaśmiecają plaży wysp Trynidadu. Morskie prądy wypychają je z wody na brzegi. Gdy temperatura wzrasta, plastik się topi i miesza się z podłożem plaży.

Nie jest to pierwszy przypadek, gdy ludzkość natrafia na plastikowe skały. Problem tkwi w tym, że odkryto je na terenie obszaru chronionego, gdzie znajduje się unikalna fauna i flora. To między innymi najważniejsze miejsce lęgowe morskich zielonych żółwi, a w okolicznych wodach swoje potomstwo wychowują humbaki. Wyspa, na której je znaleziono jest niezamieszkana przez ludzi. Plastik najprawdopodobniej spłynął tam z innych morskich łowisk. Zdjęcia plastiglomeratów powinny nam przypomnieć o problemie sztucznych odpadów, który w ostatnich latach skutecznie „przykryła” pandemia i spowodowana nią konieczność powrotu do jednorazowych środków higieny i ochrony.

U2 - 5 ciekawostek o albumie “War” | Jak dziś rockuje?