Rośnie dystans wobec nowych technologii. Polacy kupują z namysłem!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

To ciekawe!

Rośnie dystans wobec nowych technologii. Polacy kupują z namysłem!

2023-09-14 11:55

Aż 58 proc. z nas nie rzuca się do sklepu po nowy smartfon czy telewizor. Do nowinek podchodzimy ostrożnie i czekamy, aż walory urządzenia będą już dobrze rozpoznane. Kiedy jednak już kupimy sprzęt, to korzystamy z niego intensywnie - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".

Jak informuje gazeta, "w ciągu ostatnich 30 dni 31 proc. konsumentów w naszym kraju korzystało z domowych urządzeń do gier wideo, 29 proc. ze smartwatchy, a 24 proc. z opaski fitness". "Chętnie sięgaliśmy też po inteligentne urządzenia: 54 proc. z nas używało telewizorów smart, 26 proc. – sterowanego oświetlenia, a 22 proc. robotów sprzątających" – wynika z badań GfK – an NIQ Company, które "Rzeczpospolita" publikuje jako pierwsza.

Dziennik podkreśla, że "na rynku technologicznym co chwilę pojawiają się nowinki, które mają ułatwić życie użytkownikom". "Jednak polscy konsumenci podchodzą do nich z pewną rezerwą. Z raportu TrendKey wynika, że aż 58 proc. badanych woli wstrzymać się z zakupem nowoczesnego urządzenia do momentu, gdy jego skuteczność i niezawodność zostaną potwierdzone" – mówi Dominika Grusznic-Drobińska, dyrektor w GfK – an NIQ Company.

Jak twierdzi Piotr Kawecki, prezes ITBoom, "o ile polskie kompetencje biznesowe i usługi profesjonalne w obszarze IT mamy dużo bardziej rozwinięte niż inne kraje Europy Zachodniej, o tyle nie do końca idzie to w parze z poziomem świadomości technologicznej mieszkańców naszego kraju". "Wciąż jesteśmy mniej zamożni, a co za tym idzie – widać różnicę w otwartości i chęci korzystania z nowoczesnych technologii np. w pokoleniu 50+. Starsi Polacy są dużo bardziej zamknięci na zmianę i edukację technologiczną niż np. ma to miejsce w Niemczech, Francji czy Holandii" – wyjaśnia.

Technologie w PRL. Sprawdź, czy byłbyś geekiem tamtych czasów!

Pytanie 1 z 10
W każdym polskim domu stał telewizor...
Źródło: Rośnie dystans wobec nowych technologii. Polacy kupują z namysłem!