Przebadano mumię kota ze starożytnego Egiptu! To początek ambitnego projektu badawczego

2024-01-31 15:03

Koty w starożytnym Egipcie cieszyły się szczególnym statusem. Nic więc dziwnego, że tak ważne dla tej kultury zwierzęta także poddawano procesowi mumifikacji. Już wiele lat temu jeden z francuskich Uniwersytetów zakupił cały zbiór mumii różnych zwierząt z terenów Egiptu, te jednak zaczęto badać dopiero niedawno!

Koty były naprawdę wyjątkowe w kulturze starożytnego Egiptu. Zwierzę to było pospolicie hodowane i traktowane było jak członek rodziny, który zasługuje na szczególne przywileje. W czasach starożytnego Egiptu kot traktowany był jako zwierzę święte, które utożsamiano z boginią Bastet, która przedstawiana była jako kobieta z głową kota, a która była opiekunką miłości, radości, muzyki, tańca, domowego ogniska, płodności oraz oczywiście futrzaków! Nikogo raczej nie powinien więc dziwić fakt, że zmarłe zwierzaki również traktowane były w sposób szczególny, a ich zwłoki były mumifikowane.

Tak Trzeba Żyć - Warsaw Sirens

Badania nad mumią kota!

Już sto lat temu Uniwersytet w Strasburgu zakupił od Egiptu cały zbiór, na który złożyły się mumie różnych zwierząt, w tym kotów, ptaków, a nawet... ryb! "Eksponaty" te musiały jednak trochę poczekać na swój moment. Liczące około pięć tysięcy lat mumie zaczęły być poddawane procesom badawczym dopiero pod koniec stycznia tego roku, a placówka badawcza udostępniła zdjęcia, przedstawiające prześwietlenie mumii właśnie kota! W cały projekt zaangażowana została okoliczna klinika weterynaryjna AgoraVeto. Badanie ma na celu wniesienie nowej cegiełki do badań archeologicznych przez odkrycie tajników mumifikacji drobnych zwierząt. Badacze będą sprawdzać, w jakim stanie są mumie. Wiadomo już, że bardzo dobrze zachowane są mumie ryby, dwóch kotów i sokoła, a nie każda z nich to kompletne ciało. Proces badawczy potrwa jeszcze jakiś czas, naukowcy już teraz są bardzo dobrych myśli i skupiać się będą na próbie zrozumienia kolejnych kroków i rytuałów, dotyczących tworzenia mumii zwierząt.

Zdjęcia, przedstawiające badanie mumii jednego z kotów są dostępne w galerii na samej górze!