W tym roku istnieje możliwość skorzystania z wydłużonej przerwy od pracy, nie zużywając jednocześnie naszego urlopu. Aby cieszyć się dziewięciodniowym odpoczynkiem, wystarczy wykorzystać dwa lub, w niektórych przypadkach, trzy dni z naszej puli urlopowej.
Doskonały moment na taką przerwę przypada na przełomie kwietnia i maja. Jest to spowodowane tym, że urzędowe święta, a konkretnie Święto Pracy (1 maja) i Święto Konstytucji 3 Maja (3 maja), przypadają odpowiednio w środę i piątek.
Wiele firm tradycyjnie decyduje się na udzielenie swoim pracownikom wolnego dnia 2 maja, co daje możliwość dłuższego odpoczynku ze względu na kalendarz. Przerwa ta przypada w terminie od środy (1 maja) do niedzieli (5 maja) włącznie.
Aby skorzystać z tego długiego weekendu, wystarczy wziąć urlop na poniedziałek i wtorek (czyli 29 i 30 kwietnia), a w niektórych przypadkach, jeśli pracodawca nie przewidział wolnego dnia 2 maja, można do tego dołączyć czwartek (2 maja), co wydłuża jeszcze nasz czas wolny.
W tym przypadku czeka nas okres wolny dziewięciodniowy, rozpoczynający się od soboty, 27 kwietnia, i trwający do niedzieli, 5 maja. Warto już teraz zacząć rozważać opcję wydłużonego wypoczynku i dostatecznie wcześnie złożyć wniosek o urlop.
Sprawdź dni ustawowo wolne od pracy w 2024 roku:
- 1 stycznia (poniedziałek)
Nowy Rok, Świętej Bożej Rodzicielki
- 6 stycznia (sobota)
Trzech Króli (Objawienie Pańskie)
- 31 marca (niedziela)
Wielkanoc
- 1 kwietnia (poniedziałek)
Poniedziałek Wielkanocny
- 1 maja (środa)
Święto Pracy
- 3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 Maja
- 19 maja (niedziela)
Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
- 30 maja (czwartek)
Boże Ciało
- 15 sierpnia (czwartek)
Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
- 1 listopada (piątek)
Wszystkich Świętych
- 11 listopada (poniedziałek)
Święto Niepodległości
- 25 grudnia (środa)
Boże Narodzenie (pierwszy dzień)
- 26 grudnia (czwartek)
Boże Narodzenie (drugi dzień)