Nocny Kochanek

i

Autor: Karol Makurat/REPORTER

Piknik Czerwiec'76 w Ursusie. Koncert Nocnego Kochanka i wiele innych atrakcji

2023-06-23 18:43

47. rocznicę strajku robotniczego w Ursusie dzielnica uczci piknikiem historycznym i koncertami. W najbliższą niedzielę na scenie w Parku Czechowickim wystąpią Baranovki i zespół Nocny Kochanek.

„Chcemy przypominać o strajkach robotników z Ursusa. To był pierwszy w Polsce strajk, po którym władza ustąpiła robotnikom. Ich bunt i odwaga utorowały drogę do powstania „Solidarności”. Dziś w sposób przystępny opowiadamy o wydarzeniach z czerwca 1976 roku młodszym mieszkańcom dzielnicy i miasta.” – Bogdan Olesiński burmistrz Ursusa

Piknik historyczny

Początek wydarzenia o  godz. 14.00. Podczas pikniku liczne atrakcje dla najmłodszych, m.in. gry i zabawy nawiązujące do epoki, rekonstruktorzy. Miłośnicy motoryzacji będą mogli zobaczyć oryginalne, produkowane w ZM „Ursus” traktory - zabytkowe C45, jedyny w Polsce  model prototypowy 4011 i traktor C-328, który brał udział w wyprawach dookoła świata. Jedną z atrakcji wydarzenie będzie stanowisko przygotowane przez Mobilne Muzeum Rowerów, na którym będzie można zobaczyć modele nawiązujące do czasów PRL, a także przejechać się rowerową rikszą. Ponadto fotoplastykon z trójwymiarowymi fotografiami z PRL, slalom na składaku Wigry 3 w alkogoglach, rower przeciwskręty i wiele innych atrakcji.

Spotkania z uczestnikami strajków

Podczas wydarzenia w namiocie „Zbuntowani’76”  będzie można porozmawiać z uczestnikami i naocznymi świadkami wydarzeń z czerwca 1976 roku. W programie również wystawy plenerowe  „Czerwiec 1976 początkiem naszej siły” - plansze ze zdjęciami z wydarzeń 1976 roku w Ursusie, Radomiu i Płocku z krótkim rysem historycznym oraz „KOR – geneza”. Na stanowisku  będzie można zapoznać się z różnymi ciekawostkami historycznymi, m.in. zobaczyć przedruk wydania specjalnego „Biuletynu Informacyjnego” z dnia 25.06.1981 wydanego przez Komisję Kultury NSZZ „Solidarność” o wydarzeniach Czerwca’76.

Koncerty

Obchody rocznicowe zwieńczy koncert rockowy. W tym roku na scenie wystąpią o godzinie 18.30 Baranovski, a o godzinie 20.00 zespół Nocny Kochanek

Strajki z Czerwca’76

24 czerwca 1976 roku rząd ogłosił radykalne podwyżki cen żywności. Mięso i jego przetwory drożały o kilkadziesiąt procent. W całej Polsce wybuchły strajki w zakładach pracy. W Ursusie miały dramatyczny charakter.  Strajkujący zablokowali linię kolejową, uniemożliwiając na kilka godzin ruch pociągów.  ZOMO z  bezwzględną brutalnością rozpędzało protestujących za pomocą pałek gumowych, gazu łzawiącego i armatek wodnych. Zatrzymanych podczas zajść przewożono do komend milicji, gdzie byli prowadzeni przez tak zwane ścieżki zdrowia – szpalery bijących ich zomowców.  Represje trwały po zakończeniu strajku. Robotnicy biorący w nim udział byli skazywani na więzienie i zwalniani z pracy. W konsekwencji tych wydarzeń powstał Komitet Obrony Robotników, który później stał się jednym z filarów Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Wstęp wolny.

Kuba Żulczyk o melanżu w Warszawiance: Szyc musiał powiedzieć sobie "kur... jestem aktorem" / Mellina #25
Czerwiec'76

i

Autor: Materiały prasowe