„Chcemy przypominać o strajkach robotników z Ursusa. To był pierwszy w Polsce strajk, po którym władza ustąpiła robotnikom. Ich bunt i odwaga utorowały drogę do powstania „Solidarności”. Dziś w sposób przystępny opowiadamy o wydarzeniach z czerwca 1976 roku młodszym mieszkańcom dzielnicy i miasta.” – Bogdan Olesiński burmistrz Ursusa
Piknik historyczny
Początek wydarzenia o godz. 14.00. Podczas pikniku liczne atrakcje dla najmłodszych, m.in. gry i zabawy nawiązujące do epoki, rekonstruktorzy. Miłośnicy motoryzacji będą mogli zobaczyć oryginalne, produkowane w ZM „Ursus” traktory - zabytkowe C45, jedyny w Polsce model prototypowy 4011 i traktor C-328, który brał udział w wyprawach dookoła świata. Jedną z atrakcji wydarzenie będzie stanowisko przygotowane przez Mobilne Muzeum Rowerów, na którym będzie można zobaczyć modele nawiązujące do czasów PRL, a także przejechać się rowerową rikszą. Ponadto fotoplastykon z trójwymiarowymi fotografiami z PRL, slalom na składaku Wigry 3 w alkogoglach, rower przeciwskręty i wiele innych atrakcji.
Spotkania z uczestnikami strajków
Podczas wydarzenia w namiocie „Zbuntowani’76” będzie można porozmawiać z uczestnikami i naocznymi świadkami wydarzeń z czerwca 1976 roku. W programie również wystawy plenerowe „Czerwiec 1976 początkiem naszej siły” - plansze ze zdjęciami z wydarzeń 1976 roku w Ursusie, Radomiu i Płocku z krótkim rysem historycznym oraz „KOR – geneza”. Na stanowisku będzie można zapoznać się z różnymi ciekawostkami historycznymi, m.in. zobaczyć przedruk wydania specjalnego „Biuletynu Informacyjnego” z dnia 25.06.1981 wydanego przez Komisję Kultury NSZZ „Solidarność” o wydarzeniach Czerwca’76.
Koncerty
Obchody rocznicowe zwieńczy koncert rockowy. W tym roku na scenie wystąpią o godzinie 18.30 Baranovski, a o godzinie 20.00 zespół Nocny Kochanek
Strajki z Czerwca’76
24 czerwca 1976 roku rząd ogłosił radykalne podwyżki cen żywności. Mięso i jego przetwory drożały o kilkadziesiąt procent. W całej Polsce wybuchły strajki w zakładach pracy. W Ursusie miały dramatyczny charakter. Strajkujący zablokowali linię kolejową, uniemożliwiając na kilka godzin ruch pociągów. ZOMO z bezwzględną brutalnością rozpędzało protestujących za pomocą pałek gumowych, gazu łzawiącego i armatek wodnych. Zatrzymanych podczas zajść przewożono do komend milicji, gdzie byli prowadzeni przez tak zwane ścieżki zdrowia – szpalery bijących ich zomowców. Represje trwały po zakończeniu strajku. Robotnicy biorący w nim udział byli skazywani na więzienie i zwalniani z pracy. W konsekwencji tych wydarzeń powstał Komitet Obrony Robotników, który później stał się jednym z filarów Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.
Wstęp wolny.